דה וינצ'י, הצמחוני שהקדים את זמנו | אנימלס

דה וינצ'י, הצמחוני שהקדים את זמנו

גאון הרנסאנס לאונרדו דה וינצ'י ידוע בתור מי שהקדים את זמנו בשורה של תחומים. אחד הפחות מוכרים שבהם הוא בחירתו בצמחונות מטעמי מוסר, בתקופה בה התופעה הייתה כמעט בלתי מוכרת. במלאת 500 שנים למותו, מציג דדי שי את מה שידוע לנו על בחירתו הייחודית של האמן והמדען הדגול.

horse-study-leonardo-de-vinci

צמחונות אינה תופעה חדשה – קיים תיעוד לצמחונים כבר מימי יוון העתיקה. עם זאת, ההיסטוריה של הצמחונות בתרבות המערבית לא הייתה רציפה מהעת העתיקה עד ימינו. למרות שצמחונים היו נפוצים בתרבות היוונית-רומית הקדומה, התופעה נעלמה כמעט לגמרי למשך ימי הביניים והעת החדשה המוקדמת, ושבה רק בראשית המאה ה-19, עם הופעתם של הארגונים הראשונים להגנת בעלי-חיים. בתקופה שבתווך, ניתן למצוא רק מקרים חריגים ומבודדים יחסית של אנשים שבחרו להיות צמחונים. אחת הדמויות המעניינות והראויות ביותר לציון בתקופה זו היא איש הרנסאנס הידוע ביותר - הצייר, הפסל, המהנדס ואיש-המדע - לאונרדו דה וינצ'י (1452-1519).

לאונרדו דה וינצ'י ידוע כמי שהקדים את בני-דורו בתחומים רבים. בין השאר, ברישומיו ניתן למצוא תכנונים מוקדמים לאופניים ולמסוק, מאות שנים לפני שהומצאו בפועל. אך הוא הקדים את זמנו גם בתחום נוסף - בהיותו צמחוני מטעמי מוסר זמן רב לפני הופעתה של התנועה המודרנית לזכויות בעלי-חיים.

דה וינצ'י גילה עניין רב בבעלי-חיים, בהתנהגותם וברגשותיהם הן בעבודתו כצייר והן כחוקר טבע. כמי שנטל חלק משמעותי בהחייאת מסורת הציור הריאלסטי, המבקשת לתאר את המציאות כפי שהיא, הוא השקיע בלימוד מדוקדק של האנטומיה של בעלי-חיים ושל תנועותיהם כהכנה לציורם.

bird-in-flight

העניין של דה וינצ'י בבעלי-חיים וברגשותיהם לא הוגבל רק לסקרנות מדעית ואמנותית, אלא נבע גם מדאגה כנה לטובתם. הביוגרף המוקדם ביותר של לאונרדו, ג'ורג'יו ואסארי, מספר על מנהגו לשחרר מהשבי ציפורים שניצודו:

"לעתים קרובות, כשהיה עובר ליד מקומות לממכר ציפורים, היה מוציאן במו ידיו מן הכלוב, משלם למוכר את המחיר הנדרש, משלחן באוויר ומחזיר להן את חירותן האבודה."

ברשימותיו של האמן ניתן למצוא התייחסות אף לטיעון המועלה לעתים נגד צמחונות, על-פיו גם לצמחים יש רגשות, לא פחות מלבעלי-חיים:
"הטבע ציווה שהאורגניזמים החיים בעלי כוח התנועה יחושו כאב, על-מנת להגן על אותם חלקים העלולים לסבול נזק או אובדן מחמת התנועה. אורגניזמים חיים שאין להם כוח התנועה אינם צריכים להיחבט בכל עצם שעומד בדרכם, ולכן הכאב אינו נחוץ לצמחים, וכשהם נשברים, אין הם חשים כאב כדרך שחשים בעלי-החיים"

אנימלס
דילוג לתוכן