מה החיה הכי מסוכנת בעולם?

(ואיך היא מסתירה את זה יפה ברוב התשובות שהיא כתבה לשאלה הזו)

אריה ניבים

הבהרה

כדאי אולי להתחיל בהבהרה חשובה לגבי השאלה "מהי החיה הכי מסוכנת בעולם" - מסוכנת למי בדיוק?? אז הכוונה היא כמובן לחיה הכי מסוכנת בעולם לבני אדם. שכן, נראה שלא יכולה להיות שאלה בנוגע למהי או מיהי החיה המסוכנת ביותר לבעלי החיים השונים על כדור הארץ או אפילו לעצם החיים על כדור הארץ באופן כללי. אין לאדם שום מתחרים בתחומים כמו הכחדת מינים או הרג המוני של בעלי חיים או חיסול של בתי גידול. יש חיות שגורמות נזק לחיות מסוימות אחרות, אבל אף מין אחר של בעל חיים מלבד האדם לא פוגע בהמוני מינים, ואולי אפילו בכל המינים בעולם או מתקרב אפילו לדרגות ההרס (ולעתים חיסול או חורבן מוחלט) שממיט האדם על סביבתו או על שותפיו לפלנטה. חשוב לזכור שהאדם הוא החיה הכי מסוכנת (בלי תחרות) לחיים בכדור הארץ, במיוחד כשאנחנו עורכים רשימה של "החיות המסוכנות ביותר", שעולה ממנה התחושה - שלפני כמה מיליוני שנים היתה אולי מוצדקת - שחיות הן בעיקר אלה שמסוכנות לבני אדם - ולא להפך.

"את/ה מביט/ה בחיה הכי מסוכנת בעולם. היא לבדה, מכל בעלי החיים שחיו בעולם, יכולה לחסל מינים שלמים של בעלי חיים (וגם עשתה זאת). עכשיו היא השיגה את הכוח למחוק את כל החיים עלי אדמות." כיתוב מתחת ל"כלוב התצוגה" האחרון בגן חיות ניו יורקי, 1963 - שכלל סורגים וראי.

השאלה היא, אם כן - מהי החיה הכי מסוכנת לבני אדם?

מתעקשים על המקום השני

הרבה מהתשובות הקיימות ברשת לשאלה, הן רשימות של "10 החיות המסוכנות ביותר", שמופיעים בהם יצורים אקזוטיים כמו חלזונות ארסיים או מדוזות קובייתיות מרהיבות שכנראה לא תפגשו בחיים, אבל יצורים מוכרים קצת יותר כמו, למשל, בני אדם נשמטו איכשהו לחלוטין מהן... מכיוון שקשה להאמין שכותבי הרשימות לא שמעו על תופעת הרצח בחברה האנושית, למשל, נותר רק לשער שהם לא מודעים לכך או מכירים בכך שגם בני אדם הם בעלי חיים. 

לעתים בני האדם מופיעים - אבל במקום השני. וזה מוזר רק טיפה פחות.

שיעתוק חוזר ונשנה של אותם נתונים מטעים

בהמוני רשימות ותרשימים, כמו בוויקפדיה וכמו זו שגוגל באנגלית מציג כתשובתו הרשמית (על פי רשימה גנרית ב-BBC), משועתקת ומשוכפלת שוב ושוב אותה תשובה שגויה, או לכל הפחות מטעה, שלפיה בני האדם נמצאים במקום השני, במרחק בטוח מיתושים, שתמיד לוקחים את המקום הראשון. זו כמעט תמיד הרשימה הזו, בהבדלים קלים: 

  • במקום העשירי - תולעי סרט, שהורגות 2,000 אנשים בשנה
  • במקום התשיעי - עוד תולעים טפיליות בשם Ascaris, שהורגת 2,500 איש בשנה
  • במקום השמיני - עקרבים, שהורגים כ-3,200 איש בשנה
  • במקומות החמישי עד השביעי תמצאו לרוב (בסדר משתנה) 3 מינים שכל אחד מהם הורג כ-10 עד 20 אלף איש בשנה: זבובי צה-צה, פשפשים טורפים (Reduviidae), וחלזונות אגמים
  • במקום הרביעי - כלבים, ש"הורגים" כ-30 אלף איש בשנה (למעשה מדובר על מוות מכלבת, שמועברת בעיקר על ידי כלבים)
  • במקום השלישי - נחשים, שהורגים כ-50 אלף איש בשנה
  • במקום השני - בני אדם, שהורגים (לכאורה רק) כ-450 אלף איש בשנה
  • ובמקום הראשון - יתושים, שהורגים כ-750 אלף איש בשנה (למעשה מדובר בעיקר על התמותה ממלריה, שמועברת על ידי יתושים)
יתוש

בכתבות פופולאריות יותר נוטים לרוב להשמיט מהרשימה את החרקים והטפילים ולהתמקד בחיות גדולות ומוכרות, כמו אריות, היפופוטמים ופילים, שהורגות מאות בודדות של בני אדם בשנה (חלק מהם ציידים שניסו להרוג אותן). היתושים מופיעים לפעמים ברשימות האלה בתור היצור הזעיר היחיד ברשימה, כדי להעצים את האפקט הקומי שנובע מהצבתו של יצור זעיר בראש רשימה של חיות גדולות מאוד.

בוויקפדיה באנגלית מקפידים להשוות בדקדקנות בין כמה רשימות מסוג זה ולציין את מקורן, וביחס לנתון על בני האדם אף מדגישים בסוגריים שהוא כולל "רצח בלבד" (homicides only). אבל ברוב האתרים שמפרסמים את הנתונים הללו - גם ההבהרה (החלקית) הזאת נעלמת.

בכל מקרה, גם מספר מקרי המוות מ"יתושים" וגם מספר מקרי המוות מ"בני אדם" מתבססים על אותה טבלת נתונים רשמית של התפלגות גורמי המוות בעולם בשנה מסוימת או בממוצע של כמה שנים (ההבדלים ממילא קטנים). אני אשתמש בנתוני 2019, האחרון המנותח-היטב שמצאתי.

המספר שמוצג כמספר מקרי המוות מיתושים הוא מספר המתים ממלריה - שיתושים אכן מסייעים להפיץ; והמספר שמוצג כמספר מקרי המוות מידי אדם הוא מספר המתים מרצח פלילי - שהוא אכן דרך אחת שבה בני אדם הורגים את עצמם. אבל ישנן כמובן דרכים נוספות שבהן בני אדם עושים זאת, והן אפילו מופיעות באותה טבלת נתונים ממש! הן מופרדות לקטגוריות אחרות כי לרוב מאוד חשוב לנו להבחין בין רצח להתאבדות, וביניהם לבין מוות מאלכוהוליזם, ממלחמה, או מטרור. אבל לצורך השאלה כמה הרג גורמים בני אדם לעצמם אין באמת חשיבות לסיבות או לנסיבות ההרג, כמו שלא נבחנות סיבות ונסיבות עקיצות היתושים (למעשה, לפי כל הרשימות והתרשימים היתושים משום-מה לא חולקים בשום צורה את האחריות על ההרג ממלריה עם היצור הטפילי פלסמודיום, שהם מעבירים בעקיצתם ושהוא-הוא זה שמדביק למעשה במלריה בני אדם ו"הורג" אותם).

וראו זה פלא - תיקון ה"טעות" (או ההטעייה) הזאת - משנה לגמרי את התמונה.

שיעתוק חוזר ונשנה של אותם נתונים מטעים - באינספור עיצובים שונים. אל תתרשמו מדי מה"אובייקטיביות" וה"מדעיות" המשתקפת כביכול מעיצוב מקצועי של נתונים רבים ומדוייקים - כטבלה, גרף או אינפוגרפיקה מגניבה ועדכנית. קצת ביקורתיות אף פעם לא תזיק.
שיעתוק חוזר ונשנה של אותם נתונים מטעים - באינספור עיצובים שונים. אל תתרשמו מדי מה"אובייקטיביות" וה"מדעיות" המשתקפת כביכול מעיצוב מקצועי של נתונים רבים ומדוייקים - כטבלה, גרף או אינפוגרפיקה מגניבה ועדכנית. קצת ביקורתיות אף פעם לא תזיק.
שיעתוק חוזר ונשנה של אותם נתונים מטעים3

לרצח (415,180 מקרים בשנה) צריך להוסיף כמובן עוד כמה סעיפים מאותה רשימה, כמו 'טרור' ו'קונפליקט', אבל הכי משמעותית מבחינה כמותית (ומספיק לעקיפת היתושים) היא הוספת סעיף ההתאבדות (759,028 מקרים בשנה). צירוף פשוט של שני סוגים אלה של מוות שגורמים בני אדם לעצמם יחד (רצח והתאבדות) מספיק כדי לעקוף בקלות את מספר מקרי המוות שגורמים יתושים לבני אדם

וזה בכלל בלי לבחון כמה מגורמי התמותה המובילים באמת של בני אדם - כמו מחלות לב, סרטן וסכרת - יכולים להיחשב בתור מוות שגורמים בני אדם לעצמם, כי תפוצת המחלות האלה קשורה בעיקר בצריכת מזון מזיק. ניתן למנוע (ואף לרפא) מחלות לב באמצעות תזונה צמחית. אפשר לראות זאת אפילו בהתרחבות העצומה והמהירה של גורמי תמותה אלה לעומת יתר גורמי המוות העולמיים בהשוואת נתונים רב-שנתיים מ-1990 ועד היום.

האם זו טעות תמימה? 

האם הדירוג המוטעה אך השיטתי של היתושים כמסוכנים יותר מבני אדם הוא טעות תמימה או הטעיה מכוונת? דרך אחרת לשאול זאת היא - האם ייתכן שיש אינטרס סמוי מאחורי ה"טעות" הזאת, שמשוכפלת שוב ושוב בכל רחבי האינטרנט, ומאפשרת לבני אדם להימנע מלהכתיר את עצמם בתואר המפוקפק של החיה הקטלנית והמסוכנת ביותר אפילו לעצמה? אני חושב שקשה להימנע מההרגשה שאכן יש כאן מניע שחורג מהרצון ליצור עניין, שכן דירוג האדם כחיה המסוכנת ביותר היא טענה מעניינת לא פחות מאשר דירוג היתושים ככאלה (לדעתי). לצד זאת, אנחנו חיים בחברה שמאדירה בכל הזדמנות את האדם ומתכחשת ככל יכולתה לצדדים המפלצתיים שהוא חושף מדי יום ושעה בפני שכניו לפלנטה. ההטעייה המשותפת לאינספור הרשימות והתרשימים על "החיה הקטלנית ביותר" נראית כמו ביטוי נוסף להטייה הסוגנית (ספשיסיסטית) העקבית של התרבות שבה אנחנו חיים.

השורה התחתונה

מהי החיה הכי מסוכנת בעולם? בני אדם. ברור אמנם שבני אדם הם החיות הכי מסוכנות אם בודקים את זה מפרספקטיבה של יתר בעלי החיים או של כל המערכות האקולוגיות בכדור הארץ. אבל גם אם בודקים רק מהי החיה הכי מסוכנת בעולם לבני אדם - התשובה האמיתית היא: הומו סאפיאנס. כלומר, בני אדם. רשימות רבות של "החיות הכי מסוכנות" מעלימות מתוכן את בני האדם לחלוטין, כאילו הם לא בעלי חיים, או מדרגות אותם במקום השני, אחרי יתושים; אבל זה נובע משימוש מיתמם ומטעה בנתונים על גורמי התמותה בעולם. וזה אפילו בתקופה הכי שלווה והכי פחות רצחנית בתולדות האנושות (לפי הנתונים שלעיל, אפילו בישראל שסובלת מקונפליקט מדמם, מתים פי 400 ויותר אנשים מסוכרת מאשר מהקונפליקט).

בני אדם
החיה הכי מסוכנת בעולם - גם לעצמה