מה טבעונים אוכלים בפסח?

איך נראה תפריט של טבעונים (שומרי מצוות/מסורת) בפסח? דל ועצוב בהכרח? ומה לגבי המסכנים שנולדו לעדות המחמירות שנמנעות אפילו מאכילת קטניות בפסח? האם נגזר עליהם כמעט לגווע ברעב במשך שבעה ימים בשנה? או שמא ניתן ליצור (או אפילו למצוא מן המוכן) תפריט טבעוני כשר לפסח שיהיה טעים ומגוון ועשיר וגם בריא וגם נטול קטניות?? והכל גם לארוחה הכי חגיגית ומרובת מנות בשנה (ליל הסדר) ואחר כך לשבוע שלם?! והאם יש אפילו תחליף ראוי וכשר לסמל את ה"זרוע" הנטויה שהוציאה את אבותינו ממצרים שלא צריך להרוג אף אחד בשבילו?!?

התשובה לכל השאלות האלה היא: בהחלט כן! יש שפע מסחרר של ירקות, פירות, דגנים, אגוזים, זרעים, פטריות (ושאר אצות וגרעינים) שאפשר להכין מהם כמות אינסופית כמעט של מאכלים ערבים לחך וכשרים לפסח.

פסח טבעוני 

לטבעונים ותיקים זה ייראה כנראה מובן מאליו, אבל טבעונים חדשים לפעמים לא מספיקים להכיר ולהכניס לשגרת הקניות והבישול שלהם מגוון אופציות שיחליפו את האופציות ה"סטנדרטיות" (שניצל, בורגר) שזמינות בכל מקום - לפני שנוחת עליהם חג הפסח כרעם ביום בהיר, שעוד הרבה לפני שהוא עצמו מגיע כבר מתחילים להיעלם לקראתו מהמדפים המוני מוצרים - חלקם על לא עוול (או פירור חמץ) בכפם (או ברכיביהם). ואם זה לא מספיק, צצות מיני שאלות לגבי תחליפים אפשריים ראויים יותר לסמל את זרוע ה' הנטויה להצלת עם ישראל מאשר כנף של אפרוח אומלל שעוות גנטית לגדילה מהירה ומעקמת-עצמות ונשחט על סרט נע לאחר יממה של הרעבה במשחטה תעשייתית; או אפילו ל"ביצה קשה" שמבקשים בחלק מהגנים ובתי הספר מכל הילדים להביא איתם לקראת החג - שלרוב כיום היא תוצר של 30 שעות עינוי קשה - פיזי ונפשי - שעוברת תרנגולת בכלוב סוללה.

לאותם טבעונים טריים ואובדי עצות מומלץ לבקר בדף שבו ריכזנו עבורם שלל עצות קישורים וכמובן…

חג החירות

חג הפסח נקרא גם חג החירות, משום שהוא מהלל את היציאה מעבדות לחירות של עם ישראל. אבל לצד החגיגה על ההישג הנסי של עמנו, יש בסיפור יציאת מצרים גם מסר כללי מהדהד על החירות וחשיבותה - ועל שפלותה של העבדות וההסתמכות עליה.

במאה השנים האחרונות נטלנו מבעלי החיים שאנחנו מנצלים את החירויות האחרונות שנותרו להם: החירות לחיות את חייהם בשלווה יחסית, בהתאם לטבעם ולצרכיהם, כפי שעשו כל אבות-אבותיהם ואמות-אמותיהם מזה עידנים. למשל עבור תרנגולים מדובר על חירויות בסיסיות כמו החירות לנקר באדמה, החירות לצעוד, להתעופף, לישון על ענף או מוט מוגבה, לעשות אמבטיית חול… 

העבדות היא שהקשיחה את לב פרעה ועיוותה את מצפונו עד כדי שציווה במפלצתיות 

כׇּל־הַבֵּ֣ן הַיִּלּ֗וֹד הַיְאֹ֙רָה֙ תַּשְׁלִיכֻ֔הוּ 

(שמות א כ"ב)

העבדות המצמיתה שאנחנו גוזרים בדורות האחרונים על בעלי החיים - שהתורה ציוותה למנוע מהם צער (למשל, להאכיל אותם לפני שאנחנו עצמנו אוכלים, או לאפשר גם להם יום מנוחה שבועי לפחות) הקשיחה את ליבנו, כמו את לב פרעה בשעתו. גם מצפוננו עוות עד כדי כך שאנו משלימים עם (ואפילו משלמים ל) תעשייה שמשמידה את כל האפרוחים הזכרים שנולדים בה ביום הולדתם בשיטות מזוויעות.

אפרוחים נופלים ממסוע במדגרה

האם נזכה לא רק לחגוג את השחרור מכבלי העבדות בעצמנו - אלא גם לשחרר את עבדינו, ולהפסיק לעוות את מצפוננו כדי להצדיק את השיעבוד שלהם?