הצטרפו ל-7,500 שכבר חתמו על העצומה

מחקרים מדעיים הוכיחו: דגים מרגישים כאב. אנו קוראים למשרד החקלאות לחקור את ממצאי התיעוד, לאכוף את חוק צער בעלי-חיים בתעשיית הדגים, ולעצור את ההתעללות המחרידה בדגים הכלואים בבריכות התעשייתיות ובמפעלים.

חתימה על עצומה

תחקיר אנימלס חושף: התעללות קשה בדגים בבריכות התעשייתיות בישראל. מחזיקים את הדגים בצפיפות קיצונית במים מזוהמים בהפרשות ומלאים בחומרי הדברה. הם נגועים בטפילים וסובלים מפציעות וממחלות. מרעיבים את הדגים לימים ארוכים, משליכים אותם על הקרקע להיחנק באיטיות, דורכים עליהם, חותכים אותם בעודם בחיים, ומקפיאים אותם למוות בייסורים.

תחקיר אנימלס חושף: התעללות קשה בדגים בבריכות התעשייתיות בישראל. מחזיקים את הדגים בצפיפות קיצונית במים מזוהמים בהפרשות ומלאים בחומרי הדברה. הם נגועים בטפילים וסובלים מפציעות וממחלות. מרעיבים את הדגים לימים ארוכים, משליכים אותם על הקרקע להיחנק באיטיות, דורכים עליהם, חותכים אותם בעודם בחיים, ומקפיאים אותם למוות בייסורים.

על סף חנק

הדגים מוחזקים בצפיפות קיצונית, שגורמת למחסור בחמצן, לסטרס (מצוקה) ולרגישות גבוהה למחלות.

מה מתרחש בבריכת הדגים?

סטרפטוקוקוס
עיניים בולטות - סימפטום שעלול להעיד על סטרפטקוקוס‎

ספירלת המוות

בהוצאה מהבריכה, הדגים נשאבים בלחץ אוויר חזק ומועברים למכונה שהעובדים קוראים לה "הבורג", כי יש בתוכה ספירלת מתכת ענקית שמעלה את הדגים החוצה מהמים, ולמכונה ממיינת אוטומטית. הדגים הם בעלי-חיים עדינים ופגיעים – רבים מהם נפצעים מ"הבורג" ומההעברה בין בריכות ומיכלים. פציעות עלולות לגרום לדימומים, לחתכים ולתלישת קשקשים, המתפקדים כשכבת המגן של הדג מהסביבה החיצונית, והפגיעה חושפת אותו לפטריות, חיידקים וזיהומים.

דורכים על הדגים

המוני דגים נופלים ומתפזרים על הקרקע סביב "הבורג", מפרפרים ונחנקים באיטיות. העובדים מתעלמים לחלוטין מהדגים הגוססים, ואף תועדו מוסיפים על סבלם ודורכים על הדגים שנפלו. במקרים אחרים השליכו עובדים דגים שנפלו על הקרקע למיכל ההובלה למפעל, חיים או מתים.

מגיעים מתים למפעל – ונמכרים

דגים רבים מתים עוד לפני ההרג המכוון, בהובלה או במיון. במפעל, הם אינם מופרדים מהדגים שעדיין בחיים – ומשם כולם נשלחים לשיווק, בניגוד לנהלים.

קופאים למוות

ממיתים את הדגים במכת קור. הדגים שוחים בפאניקה ולדברי אחד העובדים, גוססים במשך עד חצי שעה!  הרג דגים באמצעות קירור נחשב לשיטה אכזרית במיוחד, המנוגדת להמלצות ה-OIE (הארגון העולמי לבריאות בעלי-חיים) והפאנל האירופי לבריאות בעלי-חיים ורווחתם.

חותכים בגופם – בעודם בחיים

מפעם לפעם דגים מבריכות נשלחים לבדיקות כדי לעקוב אחר תחלואה וטפילים במים. הם גוססים לאט על שולחן המעבדה. חותכים אותם בעודם בחיים.

דר. ג'ונתן בלקומב

"דגים הם יצורים מורכבים מבחינה קוגניטיבית וחברתית. הם עושים שימוש בכלים, לומדים על-ידי התבוננות, ויש להם יכולות תכנון, זיכרון לטווח ארוך, זיהוי פנים (כולל פנים אנושיות), פיתרון בעיות, כושר המצאה, וכישורים קוגניטיביים רבים אחרים ששמים אותם באותה סקאלה כמו יונקים [...] לאור היכולות שלהם, יש לתת לדגים התייחסות מוסרית כשל בעלי חוליות אחרים.
המחקר המדעי מראה שדגים הם יצורים חשים, חושבים ומרגישים, ושהם סובלים כאב ועקה. הפרקטיקות שמוצגות בלקט הוידאו שבו צפיתי מצביעות על התעלמות מוחלטת מיכולות אלו ואינן מקובלות בחברה תרבותית".

ד"ר ג'ונתן בלקומב, אתולוג, מחבר הספר  What a Fish Knows: The Inner Lives of Our Underwater Cousins. Farrar, Straus and Giroux, 2016

על התחקיר

צוות החקירות של עמותת אנימלס לזכויות בעלי-חיים תיעד את המתרחש בבריכות דגים בקיבוץ ניר דוד ובכפר מסריק, מהן משווקים דגים למפעל "דגת הארץ", וגם צילם במצלמה נסתרת בתוך המפעל. הצילומים מתעדים איך "מגדלים" בישראל דגי אמנון, קרפיון, אמור, בורי, בס ומוסר. " דגת הארץ" הוא אחד ממפעלי הדגים הגדולים בישראל, השולט על קרוב למחצית משוק הדגים הטריים. הוא משווק בין היתר לרשתות שופרסל ואושר-עד.

יותר ויותר ישראלים בוחרים בתזונה שמתחשבת בבעלי החיים. הצטרפו חינם לאתגר 22 כדי לנסות תזונה מהצומח ל-22 ימים ותקבלו טיפים, מתכונים וליווי אונליין של בשלנים ותזונאיות קליניות.