מה הבעיה
בתעשיות המזון מהחי?

עגל חמוד

למה הוא לבד?

העגל מופרד מאמו עם לידתו. ייתכן שהוא נולד בישראל, ועל עורו צרבו מספר בברזל לוהט או בכוויית קור. ייתכן שהגיע במשלוחים החיים מאוסטרליה או מאירופה, במסע עינויים באוניה צפופה, בעודו מתבוסס בהפרשותיו. במשך מספר חודשים לפני השחיטה כולאים אותו במפטמה צפופה, ללא יציאה למרעה. במשחטה, מזרזים את העגל המפוחד תוך שימוש בשוקרים חשמליים ומוטות ברזל. משספים את גרונו כשהוא בהכרה מלאה, מתפתל מכאבים.

למה היא לא תרוץ באחו?

בתעשיית החלב, הפרה תוזרע שוב ושוב כיוון שרק כך גופה יפיק חלב. מיד לאחר ההמלטה, יילקח התינוק שלה והיא תגעה במצוקה. היא תפיק פי 6 יותר חלב מהכמות שטבעית ובריאה לה, עקב עיוות גנטי וחליבה אינטנסיבית. היא תסבול ממחלות, נכויות וכאבים. כובדו העצום של העטין יגרום לצניחתו עד שיגיע לרצפת הרפת המזוהמת והיא תסבול מדלקות בפטמות. כאשר תפוקת החלב שלה תרד, היא תובל בייסורים למשחטה ותישחט. לעתים קרובות, תישאר בהכרה מלאה גם לאחר השחיטה ותרגיש כאשר עובדים יבתרו את גופה.

פרה בתעשיית החלב
אפרוח בתעשיית הבשר

איפה אמא שלו?

אפרוח שנולד בתעשיית בשר העוף, יעביר את חייו הקצרים בלול צפוף ומצחין. אדי האמוניה העולים מהשתן והצואה יקשו עליו לנשום ויגרמו לפגיעות עור ואף לעיוורון. הוא יואבס באנטיביוטיקה כדי להגדיל את סיכוייו לשרוד בתנאים קשים אלו. גופו מעוות גנטית לצורך הגדלה של החזה. לעומת זאת, שאר איבריו, החיצוניים והפנימיים, קטנים יותר. כתוצאה מכך, הוא יקרוס תחת משקל גופו ויסבול מנכויות ועיוותים במשך כל חייו. בגיל 40 יום, הוא יובל במשאית צפופה אל המשחטה, שם יחתוך השוחט את צווארו ויותיר אותו לדמם ולפרכס עד מותו כשהוא תלוי במהופך.

מתי היא תפרוש כנפיים?

תרנגולת בתעשיית הביצים תעביר את חייה בכלוב צפוף, ללא יכולת לפרוש כנפיים. את מקורה יחתכו בעזרת להב לוהט, בחיתוך מכאיב וטראומטי. כשתרד תפוקת הביצים, היא תורעב במשך עשרה ימים כדי לגרום לגופה להלם שיביא לחידוש ההטלה המוגברת. בגיל שנתיים, היא תחושמל למוות כשהיא תלויה מרגליה על סרט נע.

תרנגולת בתעשיית הביצים
דג סובל

לא כואב לו?

לדג יש מערכת עצבים והוא חש כאב ופחד. במידה וייתפס בחכה, יינעץ הקרס בפיו הרגיש או ייבלע ויפצע את קרביו. במידה ויעלה ברשת, יסבול מפציעות רבות. בעת העלאתו, שינוי הלחץ הפתאומי יגרום להתנפחות המלווה בכאב חריף. רוב הדגים בתעשייה מתים מחנק או מהקפאה בעודם בחיים, בהכרה מלאה. הצפיפות בבריכות הדגים גדולה פי 17,500 מאשר בטבע. צואה ומזהמים המצטברים בבריכות יגרמו לפגיעות קשות: חנק, דלקות בעור, פצעים פתוחים, הרס הזימים, טפילים, צריבות, עיוורון ומוות.

למה היא לא תראה אור שמש?

בתעשיית בשר החזיר, חזיר יבלה את חייו הקצרים במכלאה צפופה, ללא יציאה לחצר. כשיהיה בן ימים ספורים יחתכו את אשכיו, יעקרו חלק משיניו ויקצצו את זנבו - ללא הרדמה. אמו תנוצל כל חייה כמכונת הרבעה, עד שתישלח גם היא לשחיטה.

חזיר בתעשיית הבשר