האמת מאחורי תעשיית הבשר

לגדול בלי אמא

מיד לאחר שהעגל נולד ואמו מלקקת אותו – מפרידים ביניהם וכולאים אותו בכלוב בידוד. הוא מחפש שוב ושוב את החום, את הפטמה ואת הליקוק שלה – אך לעולם לא ימצא אותם. ילדותו עוברת עליו גם בלי חבר לשחק איתו, וכמעט בלי יכולת לזוז ממקומו.

את ניצני הקרניים של העגל הורסים הרפתנים באמצעות חומר כימי מאכל שמשמש לפתיחת סתימות ביוב. העגל עובר סירוס מכאיב, בלי הרדמה או משככי כאבים, שמתבצע באמצעות חיתוך שק האשכים ותלישת צינורית הזרע או באמצעות הלבשת טבעת גומי הדוקה הגורמת נמק על שק האשכים.

כמחצית מהעגלים הנשחטים בישראל מובלים אליה חיים מחו"ל. עגל שמועמס על נמל באוסטרליה סובל שלושה שבועות של מסע ימי ללא רגע של מנוחה בדרכו לנמל אילת. הוא נאלץ להיאבק ללא הפסקה על מנת שלא להיחנק או להירמס תחת ים הגופים שהוא דחוק ביניהם ומיטלטלים עם כל גל, או כדי להגיע לכלי המזון והמים. ייסוריו ממשיכים עם פריקתו האלימה בנמל אילת והובלתו לתחנת הסגר בערבה. משם יובל למפטמה.

בחודשים האחרונים לחייו, העגל נכלא במכלאה ("מפטמה") בה מפטמים אותו כדי שיעלה מהר (ובזול) במשקל. הוא מואכל במזון מרוכז שלא מתאים לגופו – בתוספת צואת עופות – דבר שגורם לבעיות בריאותיות רבות ובהן שלשולים ודלקות. העגל מתבוסס בצואה ובשתן שנערמים על רצפת הבטון, ומפתח דלקת פרסות וצליעה.

למרות שהוא יכול לחיות מעל 20 שנה, העגל נשלח לשחיטה כשהוא בן פחות משנה. במשחטה מנסה העגל, שמריח את הדם, להתנגד להצעדתו לאזור השחיטה, ואף לברוח, אך הוא מוכנע באמצעות גדרות ושערי ברזל ואלימות הפועלים שמכים אותו ודוחפים שוקרים חשמליים לפניו ולאחוריו. לבסוף העגל נדחק לתוך "תא עקידה" – מתקן מתכת מתהפך שהופך אותו על גבו ומותח את צווארו. השוחט משסף את גרונו בסכין. עדיין בהכרה, העגל המדמם ממשיך לנסות להיחלץ כשהוא מורם למסוע באמצעות שרשרת ברזל המחוברת לאחת מרגליו, ולעתים אף כשהעובדים מתחילים לפשוט את עורו.

לא הגיע הזמן שנפסיק עם זה?

אתגר 22 מזמין אותך לחוויה טבעונית של 22 יום בליווי דיאטניות קליניות ומדריכים אישיים

תעשיית הבשר בסרטונים

להיוולד לתוך הגיהנום

תיעוד ראשון מאוניות משלוחים חיים

החיים בזבל

עדות של עובד ברפת

חדשות 2: חקירה סמויה בבית המטבחיים חיפה

שנתיים ל'אדום אדום' - שנתיים של עינויים מתועדים במתקני תנובה