בצל המלחמה: קריאה להקפאת המשלוחים החיים

בעלי החיים שסובלים במשלוחים החיים נמצאים עכשיו בסיכון נוסף בשל התקיפות של החות'ים בים האדום, והחשש מהתלקחות המלחמה בצפון. כשדוחסים אלפי בעלי חיים לאונייה, בתנאים של צפיפות וזוהמה - עיכוב ממושך במסע או חס וחלילה תקיפה של האוניות, עלולים להיגמר באסון. אנו קוראים למשרד החקלאות להקפיא מיד את המשלוחים החיים - בתקווה שזה יהיה צעד ראשון בדרך להפסקה מוחלטת של ההתעללות האיומה הזאת.

עוצרים את המשלוחים החיים!

מאות אלפי בעלי-חיים מובלים לישראל מדי שנה, במסעות מייסרים מאוסטרליה ומאירופה, בתנאים של צפיפות וזוהמה. רבים מהם חולים ומתים במהלך המסע, ולעתים אף סובלים ממכות, בעיטות וחשמול בשוקרים במהלך הפריקה. אנו קוראים לשר החקלאות לעצור את ההתעללות המיותרת הזו, ולאסור על המשלוחים החיים.

הצטרפו ל-109,286 שכבר חתמו על העצומה

חתימה על עצומה

מהם המשלוחים החיים?

רבים אינם יודעים שחלק מהבשר שנמכר בישראל מגיע מבעלי-חיים שעברו הובלה על פני יבשות וימים, המכונה “משלוחים חיים”, רק כדי לפטם ולשחוט אותם בארץ. ב-2023 748,638 טלאים ועגלים יובאו לישראל ולרש"פ.

אנימלס מובילה מאבק ציבורי להפסקת המשלוחים החיים (לצד הארגונים תנו לחיות לחיות וחופש לבעלי-חיים). אנו פועלים מול הכנסת והממשלה, יוזמים מהלכים תקשורתיים, מנהלים מאבקים משפטיים ומארגנים פעילות שטח אינטנסיבית. סקר שיזמנו הראה כי 86% מהישראלים תומכים בחקיקה להפסקת המשלוחים החיים. 60 רבנים, ביניהם חברים במועצת הרבנות הראשית, הצטרפו לגילוי דעת הקורא לעצור את המשלוחים החיים. 245 משפטנים חתמו על עצומה הקוראת להפסקת המשלוחים החיים משום שהם כרוכים בהתעללות המנוגדת לחוק צער בעלי-חיים.

שאלות ותשובות

עדכונים אחרונים

אחרי 74 ימים של סבל בים - האונייה של דבאח הגיעה לישראל

אפריל 2024

האונייה, בהיג'ה, הגיעה לישראל מאוסטרליה אחרי מסע חסר תקדים באורכו, סביב יבשת אפריקה. בנמל הוצב מסך ענק שמסתיר את רמפת ההורדה, במיוחד כדי שאי-אפשר יהיה לצלם איך מורידים את בעלי החיים מהאונייה.

פייסבוק - התיעוד של תחקירני אנימלס, אינסטגרם, זמן ישראל

דבאח מאריך את המשלוחים החיים - ומשרד החקלאות מאשר

מרץ 2024

משרד החקלאות אישר לאוניית משלוחים חיים של דבאח לצאת מאוסטרליה לישראל במסלול חסר תקדים באורכו, שעוקף את יבשת אפריקה, כשעל הסיפון כ-15 אלף טלאים ועגלים. בעלי החיים, שכבר עברו 40 יום באונייה הצפופה שחזרה לאוסטרליה בשל האיום של החות'ים, יצאו למסע של כ-33 ימים נוספים. אנימלס ותנו לחיות לחיות פנו למשרד החקלאות בדרישה לעצור את המסע בשל הסיכון הגבוה לבעלי החיים, אך המשרד החליט לאשרו בתירוץ שהם קיבלו "תקופת התאוששות".
בפייסבוק

דורשים ממשרד החקלאות: לא לאשר עוד מסע של בעלי החיים ששהו 40 יום באונייה

פברואר 2024

כ-15 אלף טלאים ועגלים היו דחוסים 40 יום באוניית משלוחים חיים של דבאח, שיצאה לישראל בתחילת ינואר וסטתה ממסלולה בגלל האיום של החות'ים. הרשויות האוסטרליות הורו לאונייה לחזור לאוסטרליה, ולבסוף, אחרי לחץ ציבורי כבד באוסטרליה ועתירה של אנימלס ותנו לחיות לחיות, הורו לדבאח להוריד את בעלי החיים מהאונייה. כעת, דבאח מבקש שיאפשרו לו להוביל שוב את אותם בעלי חיים במסע ארוך ומסוכן נוסף שעוקף את אפריקה, שאמור להימשך יותר מחודש. פנינו למשרד החקלאות בדרישה שלא לאשר את המסע.
בפייסבוק

לאחר המחאה - הרשויות באוסטרליה הורו להוריד את בעלי החיים מהאונייה של דבאח

פברואר 2024

אוניית משלוחים חיים של דבאח חזרה לאוסטרליה בעקבות האיום של החות'ים - ולמרבה הכעס ביקשו לשלוח שוב את האונייה, כשעליה כ-15 אלף בעלי-חיים, למסע נוסף לישראל במסלול שעוקף את אפריקה, שצפוי היה להימשך חודש נוסף. אנימלס ותנו לחיות לחיות הגישו עתירה בדרישה שלא לאשר את המסע, וארגונים באוסטרליה קראו להוריד את בעלי החיים מהאונייה. משרד החקלאות האוסטרלי החליט שלא לאשר את המסע, הן בשל ספק שהתעורר לגבי עמידה בדרישות הרגולטוריות באוסטרליה ובישראל והן בשל חשש לבריאותם ולרווחתם של בעלי החיים על האונייה.
בפייסבוק

ב-Ynet

בצל המלחמה - קריאה להקפאת המשלוחים החיים

ינואר 2024

הוצאנו פנייה למשרד החקלאות בדרישה להקפיא את המשלוחים החיים, כחלק מהצעדים הנדרשים בתכנית ההיערכות למצבי חירום שהמשרד מגבש. המסעות הקשים מסכנים בעלי-חיים גם בשגרה, והסכנה רק מחמירה לנוכח האיום של החות'ים על אוניות והחשש מהתלקחות המלחמה בצפון: כשדוחסים אלפים רבים של בעלי חיים לכל אוניה, בתנאים של צפיפות וזוהמה - עיכוב ממושך או חס וחלילה תקיפה של האוניות, עלולים להיגמר באסון.
בפייסבוק

בריטניה: הצעת חוק להפסקת המשלוחים החיים

ינואר 2024

הצעת החוק בבריטניה להפסקת יצוא המשלוחים החיים התקדמה עוד שלב בפלרמנט, ועברה את הקריאה השנייה. כבר ב-2021 בריטניה התחייבה לעצור את מסעות הסבל, ומאז לא יוצאו מהמדינה משלוחים חיים לשחיטה. בהליך שיתוף ציבור שערכה הממשלה, 87% מהמשתתפים תמכו בהפסקת המשלוחים החיים.
בפייסבוק

משאית עם עגלים מהמשלוחים החיים התהפכה בכביש הערבה

נובמבר 2023

העגלים כבר עברו סיוט באונייה הצפופה והמזוהמת - ואחרי התאונה רבים מהם נפצעו או נותרו לכודים במשאית ההפוכה. כמה עגלים ניסו לברוח ולהציל את החיים שלהם. בהמשך הגיעה משאית נוספת להוביל את העגלים ששרדו לתחנת ההסגר, משם יועברו לפיטום ולשחיטה.
בפייסבוק

מתחילת השנה: יותר מחצי מיליון בעלי חיים הובלו במשלוחים החיים

יולי 2023

במחצית הראשונה של 2023 הובלו לנמלי ישראל 502,493 טלאים ועגלים במשלוחים החיים - ירידה של כ-8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אך עדיין מדובר בהיקפים מקוממים. מספר בעלי החיים במשלוחים החיים זינק ב-500% בעשור האחרון.
בפייסבוק
בתקשורת: Ynet, זמן ישראל, רדיו תל אביב, כאן רשת ב׳

היום הבינלאומי למאבק במשלוחים החיים

יוני 2023

היום הבינלאומי למאבק במשלוחים החיים מצוין ברחבי העולם ב-14 ביוני.
מאמר בהארץ

נאום של ח"כ יסמין סאקס פרידמן

פעילות בתל אביב

גופה של עגל שוב נסחפה אל חופי ישראל

יוני 2023

גופת עגל נמצאה בחוף הדרומי של גבעת אולגה. סביר להניח כי העגל נפל או נזרק מאוניית משלוחים חיים.
בפייסבוק

עגל מת נמצא בחוף פולג בנתניה

מאי 2023

הרוחצים בחוף פולג בנתניה הבחינו בגופת עגל מצחינה שנסחפה לחוף. ככל הנראה, העגל נפל או נזרק מאוניית משלוחים חיים.
בפייסבוק

משרד החקלאות סוגר תלונה של אנימלס

מאי 2023

עמותת אנימלס הגישה 16 תלונות על התעללות בבעלי חיים שתיעד צוות החקירות של העמותה בתחקיר על המסע האכזרי שעוברים הטלאים והעגלים, החל מהגעת אוניות המשלוחים לנמל, דרך ההובלה במשאיות, תחנות ההסגר, המפטמות ועד לבית המטבחיים.
חלק מהתלונות עדיין פתוחות אך חלקן נסגרו, וכעת תלונה נוספת נגד אחת המפטמות נסגרה בטענה של ״חוסר ראיות״ - על אף התמונות הקשות מאותה מפטמה. אנימלס הגישה ערר לפרקליטות המדינה.
בפייסבוק

דיון בכנסת על דו"ח המבקר: דרישה לצמצם את המשלוחים החיים

מאי 2023

הוועדה לביקורת המדינה דנה בכשלים של משרד החקלאות בפיקוח על משלוחים חיים, ובהיעדר האכיפה במקרי התעללות. הליקויים עלו בדו״ח מבקר המדינה כבר לפני שלוש שנים, ומאז לא נעשה שינוי משמעותי.
נציגי אנימלס הציגו בדיון נתונים על הפגיעה בבעלי החיים באוניות הצפופות, וכן את ממצאי התחקיר שמראים שההתעללות בבעלי החיים לא מסתיימת כשהם מגיעים לארץ, אלא נמשכת גם בתחנות ההסגר, במשאיות ההובלה ובמפטמות, וקראו לח"כים לאסור על המסעות הימיים הקשים.
להרחבה

בית משפט בברזיל קרא לעצור את המשלוחים החיים

מאי 2023

בצעד היסטורי, בית משפט פדרלי בברזיל פסק כי יש לעצור את ייצוא המשלוחים החיים הימיים מהמדינה. "בעלי חיים הם לא חפצים. הם יצורים חיים עם רגשות, אינדיבידואלים שחשים רעב, צמא, כאב, קור, סבל ופחד", נכתב בפסק הדין. הפסיקה החשובה עשויה למנוע סבל של מיליוני בעלי חיים בשנה.
בפייסבוק

אנימלס נלחמת בתרגיל של תעשיית המשלוחים החיים

אפריל 2023

נציגי אנימלס השתתפו בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא תחנות הסגר לבעלי חיים שמובאים לישראל במשלוחים החיים. הדיון נקבע לבקשת גורמים בתעשייה, שמבקשים הקלות בתנאים לבניית תחנות הסגר לעגלים וטלאים מהמשלוחים החיים. נציגי העמותה הציגו בדיון צילומים מתחנות הסגר, שמתעדים עובדים מכים את בעלי החיים, מחשמלים אותם בשוקרים, ומחוץ להסגר - ערימות של גופות של בעלי-חיים שלא שרדו. עם פרסום התחקיר הגשנו תלונות על עבירות התעללות - ועד כה לא הוגש שום כתב אישום.
בפייסבוק

סוף למשלוחים החיים מניו-זילנד

אפריל 2023

ניו-זילנד, שבעבר היתה יצואנית של משלוחים חיים, החליטה לשים סוף להתעללות. כבר ב-2008 ניו-זילנד הפסיקה את המשלוחים של עגלים וטלאים לפיטום ולשחיטה, והחל מהשבוע היא משלימה את המהלך - ועוצרת גם את המשלוחים למטרות רבייה. הצעת החוק כבר אושרה בשנה שעברה, וכעת היא נכנסת לתוקף.
בפייסבוק

עלייה של כ-20% בהיקף המשלוחים החיים ברבעון הראשון של 2023

אפריל 2023

המשלוחים החיים שוברים שיאים חדשים של אכזריות. מספר העגלים והטלאים שנדחסו באוניות משא צפופות ומצחינות בדרך לישראל ברבעון הראשון של 2023 זינק ב-20% ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה, ועומד על 247,390 טלאים ועגלים (26,169 הועברו לרש"פ).
בפייסבוק
לכתבה

גופת עגל נסחפה לחוף ליד חיפה

מרץ 2023

שוב נמצאה גופת עגל בחוף בישראל. כל שנה מאות אלפי קורבנות של המשלוחים החיים נדחסים לתוך אוניות צפופות ומזוהמות ועוברים מסעות של סבל בשביל פיטום ושחיטה בארץ. מי שלא שורד את המסע פעמים רבות ייזרק לים, והגופה שלו יכולה להגיע לחופי הרחצה שלנו.
בפייסבוק

מזעזע: המשלוחים החיים בעלייה של 500% בעשור

ינואר 2023

נתונים מזעזעים מהמשלוחים החיים פורסמו במעריב: בעשור האחרון נרשמה עלייה של 500% במספר בעלי החיים שהובלו באוניות המשלוחים. מדובר בעלייה מטורפת, שלא תואמת בשום אופן את העלייה בגידול האוכלוסייה כפי שבמשרד החקלאות מנסים לטעון.
בפייסבוק
לכתבה

2022 שברה שיאים של אכזריות: 925,440 בעלי חיים במשלוחים החיים

ינואר 2023

925,440 כבשים ועגלים יובאו לישראל מאירופה ומאוסטרליה באוניות צפופות ומצחינות ב-2022, עלייה חדה של כ-8% מהשנה שעברה.
הצעות חוק חדשות להפסקת המשלוחים החיים הוגשו על ידי חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית. בכנסת ה-20 הליכוד הוביל את הצעת החוק בנושא, שזכתה לתמיכת הממשלה, ועכשיו נותר להשלים את הליך החקיקה עם גיבוי מלא של הציבור - 86% מהישראלים תומכים בחקיקה להפסקת המשלוחים החיים.
בפייסבוק

תאונה בכביש הערבה - בגלל המשלוחים החיים

דצמבר 2022

עגלים מהמשלוחים קפצו ממשאית הובלה לכביש בניסיון לברוח. רכב פרטי שנסע מאחורי המשאית התנגש בהם. נהג הרכב נפצע קל, ואחד העגלים נפגע.
בפייסבוק
לכתבה

שיא התעללות חדש: 828,482 עגלים וטלאים במשלוחים החיים השנה

דצמבר 2022

עו"ד שירה הרצנו מאנימלס התראיינה לרשת ״כאן ב״ על השיא החדש במספר קורבנות המשלוחים החיים מאז תחילת 2022, וקראה לנבחרי הציבור לעצור את ההתעללות.
מתוך הראיון: ״עגלים וטלאים שהמון פעמים בגיל שהם עדיין צריכים לינוק מאימא שלהם, במקום זה קורעים אותם מארצות המוצא שלהם ודוחסים אותם באוניות צפופות, מזוהמות ומטונפות״.
בפייסבוק: אנימלס, כאן ב
לראיון

גרמניה אוסרת על משלוחים חיים מחוץ לאיחוד האירופי

נובמבר 2022

גרמניה הודיעה שתפסיק לאשר משלוחים חיים למדינות מחוץ לאיחוד האירופי! משלוחים חיים לפיטום ושחיטה מחוץ לאיחוד האירופי נאסרו כבר, ועכשיו יגיע הסוף גם למשלוחים חיים למטרות רבייה.
בפייסבוק

כ-800 עגלים הושמדו בגלל רשלנות בירוקרטית במשלוחים החיים

אוקטובר 2022
עקב חוסר הבנה של מסמכי ההובלה, פקידי נמל באלג׳יריה חששו כי כ-800 עגלים שנשלחו אליהם מצרפת עלולים להיות נגועים במחלה. הם סירבו להוריד את העגלים מהאונייה ושלחו אותה בחזרה לצרפת, אולם, עקב התפרצות מחלת הפה והטלפיים באלג׳יריה בצרפת לא היו מוכנים לקחת את הסיכון כי העגלים נדבקו בזמן ששהו בנמל, וסירבו גם הם לקבל את העגלים. אחרי שלושה שבועות בהם הם מיטלטלים ממקום למקום באונייה צפופה, כל 800 העגלים הושמדו וגופותיהם נשרפו.

בפייסבוק

לכתבה (אנגלית)

ניו זילנד מפסיקה את המשלוחים החיים

ספטמבר 2022
ניו זילנד אישרה סופית את החקיקה לאיסור כל סוגי המשלוחים החיים מהמדינה. כבר ב-2008 ניו זילנד הפסיקה את המשלוחים של עגלים וטלאים לפיטום ולשחיטה ועכשיו היא משלימה את המהלך - ואוסרת גם על משלוחים חיים למטרות רבייה.
בפייסבוק

המשלוחים החיים הורגים גם את צבי הים

ספטמבר 2022
אוניות המשלוחים החיים הצפופות והמטונפות הן סיוט בשביל העגלים והטלאים שכלואים בתוכן – ואלו לא בעלי החיים היחידים שנפגעים מהן. ד"ר יניב לוי, מנהל המרכז להצלת צבי הים, מסביר בריאיון לעיתון הארץ כי צבים רבים נפגעים בים הפתוח משקיות פלסטיק שהן ככל הנראה שקי אוכל של בעלי חיים שמקורם באוניות המשלוחים החיים. הצבים נלכדים בשקים ולעתים קרובות מתים בתוכם.
בפייסבוק
לכתבה

בניגוד להמלצות משרד הבריאות והסביבה: משרד האוצר ביטל את המכס על בשר

יולי 2022
משרד האוצר פתח בצעד הראשון במסגרת ההסכם מול תעשיית הבשר וחתם על צו שמבטל לחלוטין את מכסי הייבוא על בשר ועל מוצרי בשר מעובדים לישראל. הצעד נעשה בניגוד לאזהרות של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה על הנזקים הבריאותיים והסביבתיים של תעשיית הבשר, ובניגוד ליעד הלאומי לצמצום צריכת המוצרים מהחי בכ-50%, שהמדינה הציגה בפני האו"ם לפני פחות משנה. במסגרת הצעדים הבאים בהסכם, משרד האוצר הצהיר על כוונתו גם לבטל באופן קבוע את המכס על הובלת עגלים במשלוחים חיים, ולהעביר כ-430 מיליון ש"ח לתעשיית הבשר.
בפייסבוק
לכתבה

15 ארגונים ליועמ״שית: עצרי את ההטבות לתעשיית הבשר!

יוני 2022

עמותת אנימלס יחד עם 14 ארגונים סביבתיים נוספים פנו בפנייה דחופה אל היועצת המשפטית לממשלה וקראו לה לעצור את ההסכם של משרדי האוצר והחקלאות עם תעשיית הבשר, בו הם התחייבו להעביר לתעשייה 430 מיליון ש״ח, לבטל את המכס ביבוא בשר וגם לתת פטור קבוע ממכס על יבוא עגלים במשלוחים החיים. בפנייה הובהר שההסכם לא חוקי, ומנוגד לאינטרסים ציבוריים חשובים - בריאות הציבור, שמירה על הסביבה וכמובן הגנה על בעלי החיים.
הארגונים השותפים לפנייה: הפורום הישראלי לתזונה בת-קיימא, גרינפיס ישראל, איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, תנו לחיות לחיות, שינוי כיוון, חופש לבעלי חיים, שומרי הבית, מגמה ירוקה, מרכז השל לקיימות, הורים למען האקלים, מערך הקליניקות המשפטיות - אוניברסיטת בר אילן, הקליניקות - הפקולטה למשפטים אוניברסיטת ת"א, המטה לקידום טבעונות בצה"ל, מחאת הנוער למען האקלים.
בפייסבוק
לכתבה

הממשלה תיתן תמריץ כלכלי לתעשיית הבשר ותבטל את המכס ביבוא

יוני 2022

משרדי האוצר והחקלאות הגיעו להסכם עם תעשיית הבשר, שבמסגרתו הם מתחייבים לתת לתעשייה 430 מיליון ש"ח ולבטל לגמרי את המכס ביבוא בשר. בנוסף, לפי ההסכם יינתן פטור קבוע ממכס ביבוא עגלים במשלוחים החיים, פטור שניתן כבר ב-2014 בהוראת שעה זמנית - שאחריו נרשמה קפיצה בהיקפי המשלוחים החיים. ההסכם ממתין לאישור משפטי.
בפייסבוק
בתקשורת: גלובס, Times of Israel

ח״כ יסמין סאקס פרידמן: ״הגיע הזמן להיות בצד הנכון של ההיסטוריה״

יוני 2022

לכבוד היום הבינלאומי למאבק במשלוחים החיים, ח"כ יסמין סאקס פרידמן נאמה בכנסת והסבירה למה חובה להעביר כמה שיותר מהר את הצעת החוק להפסקת המשלוחים החיים: "עגלים וטלאים, גורים קטנים, נאלצים לעבור מסע ימי מפרך, קשה ומיותר, מלא בפחד, בזוהמה, בכאב ובמוות - רק כדי להישחט כאן. זו הייתה החקיקה הראשונה שהגשתי כשנכנסתי לכנסת. בעבודת נמלים קשה למדתי את הנושא על כל היבטיו והבנתי שחוץ מהתעללות יש פה כל-כך הרבה דברים נוספים: זיהום, דואופול ששולט בשוק, כספים, שליטה, ובעיקר צריכה מופרזת של בשר לא בריא".
בפייסבוק

מחיר המשלוחים החיים: 16 אלף כבשים טבעו בים סוף

יוני 2022

מתוך 15,800 טלאים שהיו דחוסים על האונייה - רק 700 חולצו מהמים, וגם הם במצב קשה ולא צפויים לשרוד. השאר הופקרו למוות איטי ומייסר, כשהם מפרפרים בניסיון נואש להשיג עוד נשימה של אוויר, בזמן שהריאות שלהם מתמלאות לאט במים.
מקרים של טביעה המונית באוניות משלוחים חיים חוזרים שוב ושוב - לפני כשנתיים, נהרגו 41 אנשי צוות וכ-6,000 פרות בטביעה של אוניית משלוחים שיצאה מניו זילנד. בעקבות הטביעה, הודיעה ממשלת ניו זילנד שתאסור לגמרי על משלוחים חיים, גם למטרות רבייה, לאחר שנאסרו כבר משלוחים חיים לפיטום ולשחיטה. שנה קודם לכן, טבעה אוניית משלוחים חיים שיצאה מרומניה, כשעליה כ-14,000 טלאים.
בפייסבוק
לכתבה

שוב נמצא עגל ללא רוח חיים בלב הים

אפריל 2022

כמה אנשים שיצאו לשיט בסוף השבוע גילו גופת עגל בלב הים, שגם הוא הועמס על אוניית משלוחים צפופה ומטונפת, ולא שרד את מסע הייסורים.

בפייסבוק

כתבה בהארץ: ״כולם כמובן נגד התעללות, אבל ממשיכים לממן אותה״

אפריל 2022

כתבה שפורסמה בעקבות תחקיר הענק של אנימלס על המשלוחים החיים.

בפייסבוק

לכתבה

עגל מהמשלוחים החיים נסחף לחוף בראשון לציון

מרץ 2022

שוב תועדה גופת עגל ללא ראש שנסחפה לחופי ישראל. כשבעלי חיים מתים במהלך ההובלה, לזרוק את הגופות לים זו דרך מהירה להיפטר מהן. במקרים רבים, גם כורתים לבעלי החיים את הראשים כדי שלא יהיו על הגופות סימנים מזהים שיקשרו אותן למי שעשה את זה.

בפייסבוק

החלטה משמעותית בלוקסמבורג נגד המשלוחים החיים

מרץ 2022

צעד חשוב במאבק העולמי: משרד החקלאות של לוקסמבורג אסר באופן מיידי על משלוחים חיים מחוץ לאיחוד האירופי!

לוקסמבורג היא מדינה קטנה, והיקף המשלוחים החיים שיצאו ממנה מצומצם - ועדיין מדובר בהחלטה משמעותית, גם עבור כל אחד ואחד מבעלי החיים שלא יועמס על אוניה צפופה ומטונפת, וגם כמסר למדינות נוספות.

בפייסבוק

דיון בכנסת: ח״כים קוראים לעצירת המשלוחים החיים

פברואר 2022

חברי כנסת דיברו בנחישות נגד המשלוחים החיים בדיון חשוב בוועדת החינוך של הכנסת שדנה בנושא. יו״ר הוועדה, חברת הכנסת שרן השכל, הביעה תקווה שעד הדיון הבא כבר תהיה התקדמות בהצעת החוק להפסקת המשלוחים וקראה למשרד החקלאות להגיע לדיון הבא עם נתונים על כל אחת מהתלונות שהוגשו נגדם.

בפייסבוק

לפוסט של ח״כ יסמין סאקס פרידמן

שוב! טלאים מתים נסחפו אל חוף הים

ינואר 2022

טלאים ועגלים מהמשלוחים החיים שוב ושוב מגיעים מתים לחופים בישראל, אחרי שלא שרדו את המסע המייסר על האוניות הצפופות והמטונפות, ונזרקו אל הים. 

בפייסבוק

בעקבות החלטת בג״ץ: משרד החקלאות שילם הוצאות לאנימלס

ינואר 2022

לאחר שמשרד החקלאות התעלם מתלונות שהגישה העמותה על התעללות בבעלי חיים במשלוחים החיים, פנתה העמותה לבג״ץ. התשובות שהתקבלו חשפו כי תלונה אחת נסגרה ללא כתבי אישום, תלונה נוספת נסגרה ללא חקירה ואילו התלונה השלישית - אבדה. בג״ץ קבע כי משרד החקלאות ישלם לאנימלס על הוצאות המשפט ובכך מבהיר למשרד החקלאות כי המינימום הוא לענות על תלונות.

בפייסבוק

לשכת עורכי הדין: להפסיק את המשלוחים החיים

ינואר 2022

לשכת עורכי הדין קוראת לשר החקלאות לשים סוף למשלוחים החיים. ״המשלוחים החיים גורמים סבל בל יתואר וייסורי גיהינום לבעלי החיים, ומהווים כתם מוסרי על החברה הישראלית", כך כתבו חברי הוועדה להגנה על זכויות בעלי חיים בלשכת עורכי הדין במכתבם לשר החקלאות.

בפייסבוק

בתקשורת: מעריב

בשל בעיות כוח אדם - הורדת בעלי חיים מאוניות המשא מתעכבת במשך שעות ארוכות

ינואר 2022

משרד החקלאות מודיע ליבואני בעלי החיים המיועדים לשחיטה כי פריקת האוניות תאושר רק במסגרת שעות העבודה ה"רגילות", על אף המחסור בכוח אדם, דבר שיוביל לשעות ארוכות של המתנה ושל סבל נוסף עבור העגלים והטלאים האומללים שבאוניות.

בפייסבוק

בתקשורת: מעריב

התעללות שוברת שיאים

ינואר 2022

שיא מדאיג: יותר מ-850,000 עגלים וטלאים הובלו במשלוחים החיים לישראל ב-2021, עלייה של 42% לעומת השנה שעברה והמספר הגבוה ביותר במשלוחים עד היום.

בפייסבוק: 1, 2

בתקשורת: הארץ, ישראל היום, Times of Israel ,ynet

בעקבות תחקיר אנימלס: 17 תלונות על תעשיית המשלוחים החיים

דצמבר 2021

בעקבות תחקיר הענק שהתפרסם בחדשות N12 אנימלס הגישה 16 תלונות על עבירות צער בעלי חיים למשרד החקלאות ותלונה נוספת על עבירות סביבתיות למשרד להגנת הסביבה. תחקירני אנימלס תיעדו מקרים קשים של אלימות, התאכזרות והזנחה, ביטויי התעללות המהווים עבירה על החוק. 

בפייסבוק

תחקיר אנימלס: מה קורה לבעלי החיים מהמשלוחים החיים אחרי שהם מגיעים לארץ?

דצמבר 2021

תחקיר חסר תקדים בהיקפו פורסם בכתבה במהדורה המרכזית של החדשות - N12. תחקירני אנימלס ליוו אלפי עגלים וטלאים מהמשלוחים החיים ותיעדו - הסיוט של בעלי החיים נמשך גם בישראל.

בפייסבוק

לכתבה באתר N12

שר החקלאות קיים פאנל פתוח בנושא המשלוחים החיים

דצמבר 2021

86% מהישראלים תומכים בחקיקה להפסקת המשלוחים החיים. שר החקלאות, עודד פורר, הזמין את הציבור לעלות לפאנל פתוח בזום, להשמיע את קולו ולהעלות סוגיות ושאלות בנושא.

בפייסבוק

לפאנל המלא

לפוסט של השר פורר

אנימלס לבג"ץ: משרד החקלאות כושל בטיפול בתלונות על התעללות בעגלים במשלוחים החיים

אוגוסט 2021

אנימלס הגישה עתירה לבג"ץ, בה ביקשה לחייב את משרד החקלאות להכריע בשלוש תלונות על עבירות התעללות בבעלי חיים. התלונה הראשונה על התעללות בהסגר אילות הוגשה לפני למעלה מ-3 שנים, ושתי התלונות הנוספות על תיעוד שביצעו תחקירני אנימלס בפריקות עגלים בנמל אילת הוגשו לפני שנה וחצי.

בפייסבוק

לכתבה

עגל מהמשלוחים החיים נסחף מת וללא ראש לחוף באשקלון

אוגוסט 2021

שוב ושוב עגלים וטלאים שלא שורדים את מסעות הייסורים נזרקים לים ומגיעים מתים לחופים. גם לאלה שמצליחים לשרוד - המסע באונייה צפופה ומטונפת, שבה צריך לדרוך אחד על השני רק כדי להגיע לאוכל או למים, הוא לא פחות אכזרי. 

בפייסבוק

חקירת המשרד להגנת הסביבה: אוניית משלוחים חיים מזהמת את הים

אוגוסט 2021

אוניית משלוחים חיים זיהמה את הים בחציר מעורב בצואת עגלים - זה מה שהתגלה בחקירה של המשרד להגנת הסביבה בביקורת על אוניית משלוחים חיים, שהובילה 1,600 עגלים מרומניה לנמל מספנות ישראל בחיפה. תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה, הצהירה כי יש להפסיק עם המשלוחים החיים באופן מיידי, שכן הם משלוחי מוות והתעללות.

בפייסבוק

בתקשורת: ynet

חסר תקדים: יותר מחצי מיליון בעלי חיים במשלוחים במחצית הראשונה של 2021

יולי 2021
על פי נתוני משרד החקלאות, במחצית הראשונה של שנת 2021 הובלו לנמלי ישראל 501,656 עגלים וטלאים - עלייה של כ-59% לעומת המחצית הראשונה של שנת 2020, בה הובלו לישראל 315,770 בעלי חיים לפיטום ושחיטה. לשם השוואה, לאורך כל שנת 2017 הובלו לישראל 499,265 בעלי חיים על אוניות המשלוחים החיים.

משרד החקלאות השעה את המשלוחים החיים מפורטוגל

יוני 2021
בחדשות 12 דיווחו: משרד החקלאות הורה על עצירה זמנית של המשלוחים החיים מפורטוגל.

יום המאבק הבינלאומי במשלוחים החיים

יוני 2021
כחלק מהמאבק העולמי, אנימלס קיימה פעילות רשת שסחפה פעילים, אזרחים ואמנים, בהם אורנה בנאי, יערה בנבנישתי, גלי בן גיאת, ריקי גל, גדי וילצ'רסקי, שי נחייסי, בת חן סבג ואיתי שגב. היום הבינלאומי מצוין בכל שנה ב-14.6 בעקבות לאחר שב-14.6.2015 אוניית משלוחים חיים שיצאה מרומניה עגנה בסומליה, כשעליה 13,000 גופות של כבשים שמתו מצמא, רעב וייאוש.
בפייסבוק: 123

תחקירני אנימלס: יותר אוניות משלוחים מגיעות לישראל

יוני 2021
חודש מאי היה החודש העמוס ביותר באוניות בשנים האחרונות. תחקירני אנימלס גילו 3 אוניות חדשות שהתחילו להגיע לישראל, נוסף על צי האוניות הקבוע שמוביל בעלי חיים לישראל.

בריטניה: שורת מהלכים למען בעלי חיים בהם איסור משלוחים חיים

מאי 2021
בזכות פעילות עיקשת של של ארגוני זכויות בעלי חיים, הממשלה הבריטית הציגה תוכנית חקיקה להכיר בבעלי חיים כיצורים חשים: עצירת המשלוחים החיים למטרות פיטום ושחיטה.

ניו-זילנד מפסיקה את המשלוחים החיים

 

אפריל 2021

לאחר שכבר ב-2008 ניו זינלד אסרה על המשלוחים החיים למטרות פיטום ושחיטה, המדינה משלימה את המהלך ועוצרת את ייצוא המשלוחים החיים גם למטרות רבייה.

בפייסבוק

בתקשורת: זמן ישראל

שנת 2021 נפתחת עם עלייה של 51% במשלוחים החיים

אפריל 2021
ברבעון הראשון של שנת 2021 הובלו לישראל 207,214 עגלים וטלאים, בהשוואה לאותה תקופה ב-2020, בה הובלו לנמלי ישראל 136,983 בעלי חיים (חלקם מועברים לרשות הפלסטינית).

מעל 20 אוניות משלוחים חיים תקועות בתעלת סואץ

מרץ 2021

אונייה שנתקעה בתעלת סואץ יצרה פקק וחסמה את המעבר ליותר מ-20 אוניות של משלוחים חיים, עליהן יש כ-130 אלף בעלי חיים, תוך חשש שייגמרו המזון והמים.

בפייסבוק

אוניות משלוחים חיים תקועות בלב ים 

מרץ 2021
שתי אוניות שיצאו מספרד לא הורשו לפרוק את העגלים בנמלי היעד לאחר שהתגלתה מחלה. על פי הדיווחים, המזון באוניות התמעט ועגלים רבים מתו. כעבור כחודשיים וחצי בים התיכון, הוחלט להשמיד את בעלי החיים.

גופת טלה נמצאה בים ליד אילת 

ינואר 2021

גופה של טלה קטן, שכנראה נזרק מאוניית משלוחים חיים, נתפסה בחבל מתחת למים במתחם של קו צינור אילת-אשקלון.

בפייסבוק

מעל 600 אלף עגלים וטלאים הובלו לישראל בשנת 2020

ינואר 2021

על פי נתוני משרד החקלאות, במהלך שנת משבר הבריאות העולמי הובלו לנמלי ישראל 601,741 עגלים וטלאים (כ-45 אלף הועברו לרשות הפלסטינית).

בפייסבוק

בתקשורת: רדיו חיפהג׳רוזלם פוסט (אנגלית)

ניו-זילנד מקפיאה את המשלוחים החיים 

ספטמבר 2020

בעקבות טביעה של אוניית משלוחים עם 43 אנשי צוות ו-6000 בעלי חיים, ניו זילנד מקפיאה את המשלוחים החיים משטחה.

בפייסבוק

אפידמיולוגית בארגון הבריאות העולמי: המשלוחים החיים מסוכנים לבריאות הציבור

אוגוסט 2020

בתקשורת: Times of Israel

דו"ח מבקר המדינה: מחדלים חמורים בפיקוח על המשלוחים החיים

 

מאי 2020

בתקשורת: גלובס, Times of Israel

מחאה מול הכנסת לציון היום הבינלאומי נגד המשלוחים החיים

שש הצעות חוק להפסקת המשלוחים החיים

 

יוני 2020

בכנסת ה-23 הוגשו עד כה שש הצעות חוק להפסקת המשלוחים החיים, ע"י חברי הכנסת מיקי חיימוביץ', מיקי זוהר, שרן השכל, תמר זנדברג, אלי אבידר ומרב מיכאלי.

במחצית הראשונה של 2020 יובאו 315,770 עגלים וכבשים במשלוחים החיים

 

יולי 2020

בפייסבוק

בתקשורת: זמן ישראל

יותר ויותר ישראלים שנחשפים לזוועות המשלוחים החיים בוחרים להפחית בצריכת הבשר ולהוציא את בעלי החיים מהצלחת.

אלפים כבר מקבלים מאיתנו מתכונים בחינם!

רוצה שנשלח גם לך מתכונים מעולים, טיפים עדכניים והמלצות שוות הישר למייל?

Newsletter recipes
100% מהצומח, 0% ספאם. פשוט להצטרף, קל גם לבטל.