כמה אפרוחים זכרים הורגים בישראל ביום?

בפוסט הקודם (על מה טבעונים אוכלים בפסח) הזכרתי את הדמיון המצמרר בין צו הג'נוסייד המפורסם של פרעה כפי שתועד בתחילת ספר שמות ("כָּל הַבֵּן הַיִּלּוֹד הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ וְכָל הַבַּת תְּחַיּוּן") לבין שגרת העבודה הרצחנית של תעשיית הביצים בימינו. במדגרות תעשיית הביצים משמידים מדי יום את כל האפרוחים הזכרים שבוקעים בהן, מיליוני אפרוחים בכל שנה.

צמד אפרוחים

באופן אירוני, צריכת הביצים מגיעה לשיא בישראל בכל שנה דווקא סביב חג הפסח. בעקבות הפוסט הקודם, נשאלנו שוב שאלה שאנחנו נשאלים ממילא לעתים קרובות - וחשבנו שזו הזדמנות לא רק לענות עליה - אלא גם להדגים איך אפשר למצוא לבד את התשובה עליה - ובתקווה על שאלות דומות - ממקורות גלויים וזמינים לכולם ברשת. והשאלה היא - "כמה אפרוחים זכרים הורגים בישראל בכל שנה (או בכל יום)? ואיך אתם יודעים את זה?"

אז זה נכון שזה באמת נתון שלא מופיע באף טבלה רשמית תחת הכותרת הזאת או משהו דומה לה. למה? בעיקר, כי התעשייה והמדינה מתעניינות במדידת "תוצרת" - למשל כמה אפרוחות מכרו המדגרות ללולים - והרבה פחות, אם בכלל, בפסולת שנוצרת בתהליך הייצור, אפילו אם ה"פסולת" הזאת היא בחלקה יצורים חיים חמודים ומרגישים שרק הגיחו לאוויר העולם. מבחינת תעשיית הביצים, אין הבדל בין האפרוחים הזכרים לבין קליפות הביצים שמהן בקעו הנקבות, למשל; אלה כמו אלה הם תוצרי לוואי בלתי נמנעים של "ייצור ושיווק אפרוחות", אך חסרי ערך מסחרי. ובעיני התעשייה מה שחסר ערך מסחרי - הוא פשוט חסר כל ערך. בנוסף לכך, כמובן שיש גם את הנטייה האנושית הידועה להדחיק, שכנראה גורמת להרג האפרוחים הזכרים להיתפס כעניין שהשתיקה (גם זו הבירוקרטית) יפה לו.

אפרוחים בפח אשפה

אבל אם חושבים על זה קצת, ניתן להסיק בקלות את הנתון שאנחנו מחפשים מתוך נתון אחר שזמין לנו. מספר האפרוחות שמדגרות משווקות ללולי הטלה הוא גם מספר האפרוחים הזכרים שהרגו המדגרות באותו פרק זמן, לכל הפחות

הסיבה היא, שלמרות שטכנולוגיות שמאפשרות זאת פותחו כבר לפני לא מעט שנים, עד היום עדיין אין אף מדגרה מסחרית בעולם שטורחת לאבחן את מין העובר עוד בביצה כדי להשמיד את הזכרים בטרם יבקעו (קל וחומר למנוע מראש היווצרות עוברים זכרים). ההליך עדיין נחשב "יקר מדי" בעיני התעשייה, ולמעשה הצרכנים או המחוקקים פשוט לא דרשו ממנה עד היום לנהוג אחרת. ניסיון העבר מלמד שברגע שיווצר צורך - למשל דרישה רגולטורית להטמיע את הטכנולוגיות הללו - התעשייה כנראה לא תתקשה לעשות זאת במהירות תוך הוזלת עלויותיהן.

רק לאחרונה החלו מדינות ראשונות בעולם להציב דד-ליין עתידי רשמי להפסקת הרג האפרוחים הזכרים (כלומר לתחילת חיוב המדגרות להשמיד עוברים זכרים במקום אפרוחים) אבל אפילו במדינות המתקדמות הספורות הללו (צרפת וגרמניה בעיקר) הוא נדחה שוב ושוב, בינתיים, בלחץ התעשייה. ייתכן שהשינוי יתרחש בשנים הקרובות, ייתכן שהוא לא יתממש אף פעם, אבל מה שבטוח - אף מדגרה עד היום, בוודאי בישראל, לא מכרה מיליון אפרוחות נקבות ללולים מבלי שהרגה לשם כך לפחות מיליון אפרוחים זכרים. למה לפחות? כי מדגרות הורגות גם הרבה מהנקבות שנראות חזקות פחות או מאחרות לבקוע יחסית.

כעת נותר לבדוק כמה אפרוחות נמכרות בשנה ממדגרות ללולי הטלה (למעשה ללולים שנקראים "פרגייה", שבהם הן ייכלאו 4 חודשים עד שיגיעו לבגרות מינית ואז רק יישלחו ללולי הטלה - שיהיו ברובם בישראל לולים של כלובי סוללה). אחד המקומות שאפשר למצוא בהם את הנתון הוא אתר "המועצה לענף הלול" - מועצה ציבורית-לכאורה הקיימת מתוקף חוק (גם אם היא פועלת כיום בפועל כקרטל מפוקפק של בעלי עניין מובהקים וכנגד החוק). באתר אפשר למצוא למשל סקירות לפי ענף ולפי שנים שהמועצה מחויבת לפרסם, הכוללות טבלאות סיכום של נתונים כמותיים. אנחנו מתעניינים במקרה הזה בענף שמכונה בתעשייה "ביצי מאכל" (להבדיל מביצי רבייה, שמהם יבקעו תרנגולות "מטילות" או "פטמים" לבשר) ונבדוק את השנה האחרונה שנתוניה זמינים במלואם - השנה שעברה, 2021. הנה סיכומם לפניכם, מתוך אתר מועצת הלול:

כמה אפרוחות מדגרות מכרו בשנה שעברה לתעשיית ביצי המאכל

אנחנו רואים שבשנה שעברה "שיווקו" מדגרות תעשיית הביצים (להבדיל מהמדגרות - הרבות הרבה יותר, אגב - שמייצרות אפרוחים לתעשיית ה"פטמים" לבשר) ללולנים רק כ-7.5 מיליון אפרוחות (6,765,000 + 684,000 = 7,449,000). כלומר, בשנה שעברה (2021) הושמדו במדגרות תעשיית הביצים בישראל לפחות 7.5 מיליון אפרוחים זכרים. כ-20 אלף כל יום. (זה לא כולל כאמור את אפרוחי ה"פטמים" שמתים מדי יום בישראל במדגרות אחרות)

מה עוד אנחנו יכולים ללמוד על תעשיית הביצים מהטבלה הקטנה הזו?

למשל, שהמספרים כנראה גדולים עוד יותר, לאור כמעט 19 מיליון (18,995,000) ביצים שהודגרו. 

או למשל, שבשנה שעברה חושמלו למוות בישראל כ-4.5 מיליון תרנגולות, אחרי שנתיים שבהם נוצלו אינטנסיבית להטלת ביצים. ושמדובר על מספר נמוך משמעותית ממספר האפרוחות שנמכרות ללולים בשנה - כלומר על המוני תרנגולות שמתו גם במהלך (וכתוצאה מ)חיי העבדות הקשים בתעשיית הביצים - על מזבח החביתה/המקושקשת.

השורה התחתונה

כמה אפרוחים זכרים הורגים בישראל כל יום? כשבעה וחצי מיליון בשנה, או כעשרים אלף אפרוחים (לפחות) ביום מושמדים בישראל רק בגלל שהם זכרים. המספר העצום הזה אפילו לא כולל מספר נוסף דומה (אולי גבוה יותר) של אפרוחים שמושמדים כל יום (ובשיטות אכזריות עוד יותר) במדגרות תעשיית ה"פטמים" (תרנגולים לבשר).