האם טבעונות בריאה לכלבים?

האם תזונה טבעונית - כלומר רק מהצומח - בטוחה לכלבים? האם כלבים טבעונים הם כלבים בריאים? מחקר חדש, הגדול ביותר שנעשה עד כה בנושא, מצא שכלבים טבעונים - שאוכלים בקביעות מזון מסחרי טבעוני לכלבים - הם למעשה בריאים יותר באופן מובהק מכלבים שניזונים ממזון מסחרי "רגיל" על בסיס בשרי! כך למשל, כלבים טבעונים דורשים בממוצע פחות ביקורים אצל הווטרינר ופחות טיפולים תרופתיים

כלב בין צמחים

טבעונות לכלבים??

בשנים האחרונות גוברת המודעות לנזקים העצומים שגורמת תעשיית הבשר לסביבה ולבריאות האדם. יותר ויותר אנשים בוחרים להימנע מצריכת בשר (ומוצרים אחרים מהחי) כדי לא לתרום לתעשייה מתעללת, רצחנית ומזהמת. בהקשר האנושי, נלווים להפסקת אכילת בשר יתרונות בריאותיים מוכחים היטב, היות שתזונה על בסיס צמחי מסייעת במניעת מרבית המחלות המהוות את גורמי התמותה העיקריים במדינות המערב, ומאריכה את תוחלת החיים. 

אבל מה לגבי חברינו הטובים ביותר, הכלבים? אמנם גם הם אוכלי-כל כמונו, אבל זה דיון ברמה כללית מאוד. האם מזון טבעוני מסחרי באמת מספק את כל צרכיהם התזונתיים? האם הם יכולים לחיות באושר ובבריאות בלי בשר? שאלה זו מקבלת משנה חשיבות לאור המספר העצום של "כלבי מחמד" שמוחזקים כיום ברחבי העולם, שלפי הערכות מספרם מתקרב לחצי מיליארד

החדשות הטובות הן - שנראה שאין כל התנגשות בין הרצון למקסם את בריאות הכלב האהוב שלך לבין הרצון להימנע מתמיכה בעינוי בעלי חיים אחרים ובהרס הסביבה! נראה כי אפילו להפך: אצל כלבים, כמו אצל בני אדם, מתגלים יתרונות בריאותיים להימנעות מצריכת תוצרי משקים תעשייתיים.

טבעונות בריאה - גם לכלבים!

מחקר חדש שנערך על 2,536 כלבי "מחמד", מראה שלא רק שמזון טבעוני בריא ובטוח לכלבים - הוא אפילו בריא ובטוח יותר מהתזונה הבשרית המסחרית ה"רגילה". לדוגמה, בזמן שכמחצית מהכלבים שניזונו ממזון בשרי "רגיל" נזקקו לטיפולים תרופותיים - רק כשליש מהכלבים הטבעונים נזקקו לכך.

כלב אוכל גזר

המחקר, שפורסם ב-13.4.22 בכתב העת המדעי PLoS ONE, עקב לאורך שנה אחרי בריאות הכלבים באמצעות מגוון אינדיקטורים לדירוג הבריאות או החולי של כל כלב, כמו: מספר ביקורים אצל וטרינר, שימוש בתרופות, הופעת צורך בתזונה טיפולית, חוות דעת וטרינרית כללית, ומחלות מאובחנות. המחקר השווה בין 3 סוגי תזונה: 

  • "רגילה" - מזון כלבים מסחרי על בסיס בשרי - 1,370 כלבים (54% מהמשתתפים) 
  • בשר נא - 830 כלבים (33% מהמשתתפים)
  • טבעונית - מזון כלבים מסחרי על בסיס צמחי - 336 כלבים (13% מהמשתתפים)

הכלבים שניזונו מבשר נא הפגינו מדדי בריאות טובים מעט יותר מאלה שניזונו מאוכל טבעוני, אך מחברי המחקר מעריכים כי ההבדל קשור בגיל הצעיר יותר משמעותית (בשנה בממוצע) של קבוצת הכלבים שניזונו מהבשר הנא. ההבדל המשמעותי יותר במדד הבריאות התגלה בין שתי הקבוצות הללו לבין קבוצת הכלבים שהואכלה במזון המסחרי הבשרי הרגיל - לרעת האחרונה. 

תקציר המחקר מסכם: (ההדגשות שלי)

"נראה כי הכלבים שניזונו בתזונה קונבנציונלית היו בריאים פחות מאלה שניזונו בכל אחת משתי הדיאטות האחרות. נראה כי כלבים שניזונו מבשר נא הצליחו מעט טוב יותר מאלה שניזונו בתזונה טבעונית. עם זאת, היו הבדלים מובהקים סטטיסטית בגילאים הממוצעים. כלבים שניזונו מבשר נא היו צעירים יותר, מה שהוכח כקשור לתוצאות בריאותיות משופרות. בנוסף, ייתכן שגורמים שאינם קשורים לבריאות שיפרו את התוצאות הנראות לכלבים שניזונו מבשר נא, עבור שלושה מתוך שבעה מדדי בריאות כלליים."

..."אחוזי הכלבים בכל קבוצת תזונה הנחשבים כסובלים מהפרעות בריאותיות היו 49% מהכלבים שניזונו ממזון בשרי רגיל, 43% מהכלבים שניזונו מבשר נא, ו-36% מהכלבים שניזונו ממזון טבעוני. עדויות משמעותיות מצביעות על כך שדיאטות בשר נא קשורות לעיתים קרובות לסכנות תזונתיות, כולל חוסרים תזונתיים ופתוגנים. בהתאם לכך, העדויות המצטברות עד כה מצביעות על כך שהבחירות התזונתיות הבריאות והפחות-מסוכנות עבור כלבים, הן דיאטות טבעוניות מאוזנות תזונתית."

והטעם?

בשנת 2020 הגיעו מכירות מזון טבעוני לחיות מחמד ל-9 מיליארד דולר ברחבי העולם, ומגמת הגדילה של הסקטור נמשכת. אבל מה חושבים על זה הכלבים עצמם?

למרבה ההפתעה, מתברר שזה לא ממש משנה להם. מחקר שפורסם בשנה שעברה (2021) מצא שמזון מסחרי טבעוני לכלבים טעים להם בדיוק כמו מזון מסחרי בשרי

השורה התחתונה

האם תזונה טבעונית בריאה לכלבים? מזון מסחרי טבעוני מאוזן-תזונתית לכלבים הוא כנראה המזון הבריא והבטוח ביותר לכלבים - ולכל הפחות בריא ובטוח יותר מאשר מזון כלבים מסחרי "רגיל" ומאוזן-תזונתית על בסיס בשרי.

כלב חמוד עם פרח בפה