כמה פרות יש בעולם? ובישראל?

ולמה זה בכלל חשוב?

עגל חמוד עם קרניים ופרווה ארוכה

כמה פרות יש בעולם? התשובה הקצרה היא בערך מיליארד וחצי פרות, אבל אם תרצו לדייק אז… תלוי איך סופרים. האנושות "מייצרת" והורגת כל כך הרבה פרות (ככינוי מקובל ונוח לכל בני המין "בקר הבית": עגלים, עגלות, פרים ופרות), חלקן בתוך חודשים ספורים מלידתן, עד שצריך להגדיר בדיוק למה מתכוונים בשאלתנו, אם רוצים תשובות מדויקות יותר. למשל, מספר הפרות שחיות בממוצע בכל רגע נתון במדינה מסוימת, יכול להיות נמוך ממספר הפרות ש"מיוצרות" או נשחטות במדינה בכל שנה בממוצע. 

במאגר הנתונים הזה תוכלו לראות כטבלת נתונים או כגרף את מספר הפרות במדינות שונות - או בעולם כולו -  בין השנים 1961-2018:

ניתן לראות שב-1961 היו בעולם 942 מיליון פרות, לעומת 1.49 מיליארד ב-2018 - עלייה של 58%.

עוד ניתן לראות שב-1961 היו בישראל 226 אלף פרות, לעומת 546 אלף ב-2018 - עלייה של 141%.

יש כאן כמובן ביטוי ברור למגמת התרחבות משק החי, שבולטת אף יותר אם מכניסים גם תרנגולות לתמונה:

אבל האם יש בכלל משמעות לקביעות גיאוגרפיות כמו כמה פרות "היו בישראל" בשנת 2018 (להבדיל מבשנת 1961)?

האמזונס זה כאן

בעולם הגלובלי שבו אנו חיים, עצם ההבחנה החותכת בין מדינות בענייני כלכלה וסחר היא לעתים קרובות מלאכותית ואפילו מטעה. כשישראל, אחת הצרכניות הגדולות של בשר בקר לנפש בעולם, מייבאת מחצית מצריכת הבשר שלה מפרות שחיו ונשחטו בדרום אמריקה (ויותר מרבע - כעגלים חיים מאוסטרליה ואירופה במשלוחים חיים זוועתיים) - ברור שמדינות כיום לא חיות רק על משאביהן. במילים פחות מנומסות, מדינות כיום לא מנצלות ומחסלות רק את המשאבים המתכלים שלהן - אלא גם את אלה של מדינות אחרות. ובניגוד לניצול המשאבים שלהן, שעשוי לפחות תיאורטית להיות מוגבל על ידי היכרות קרובה עם הטבע, רצון ליהנות ממנו אישית או "סתם" רגש פטריוטי - ניצול משאביה של ארץ רחוקה הם סיפור אחר, קל הרבה יותר לעיכול לרובנו. העובדה שבכל קניית המבורגר או סטייק אנו לוקחים חלק קריטי בהשמדתו הבלתי הפיכה של יער הגשם הגדול והחשוב בעולם - חשוב גם לחיים בשטח הקטן שנקרא "ישראל" - נותרת בגדר עובדה תיאורטית רחוקה, כביכול ממישור אחר של קיום מזה שבו מתקיימות מרבית הארוחות, הקניות ותוכניות הבישול בישראל.

יער האמזונס מבט ממעוף הציפור
יער האמזונס. כבר לא נמצא בצד השני של העולם

ולמה זה חשוב בכלל?

מיליארד וחצי אולי לא נראה לנו כמו מספר גדול מדי, כשיש כבר כ-8 מיליארד בני אדם בעולם, אבל צריך לזכור שפרות הן יצורים שונים מאיתנו, ובין היתר - הרבה יותר גדולים. פרה שוקלת כחצי טון - פי 5 ויותר מרוב בני האדם.

מספר הפרות חשוב למשל, כי כל פרה מייצרת צואה ושתן כמו 40 בני אדם, ואלה מטופלים, אם להתנסח בעדינות, בהרבה פחות קפדנות מאשר הביוב העירוני האנושי. כמותית, פרות בעולם כיום מייצרות יותר מפי 7 הפרשות מאשר בני אדם.

סיבות נוספות שמספר הפרות חשוב הן כמויות גזי החממה הגדולות שהן פולטות ממערכת העיכול שלהן, כמויות המזון העצומות שנדרש לגדל עבורן (כמותית - הרבה יותר מאשר עבור בני אדם), היערות שצריך לברא עבור כל זה ושאר השלכות מרחיקות לכת שיש לתעשיית הבשר על הסביבה.

חיים ביער האמזונס. הולכים ונעלמים על ידי תעשיית הבשר
חיים ביער האמזונס. הולכים ונעלמים על ידי תעשיית הבשר