למה לא לאכול בשר?

10 סיבות שונות לוותר על צריכת בשר

בלונים כחולים בצורת המספר 10

איזה סיבות יש להימנע מאכילת בשר או להחרים את תעשיית הבשר? את הסיבות לצרוך בשר כולנו מכירים היטב: ערכים תזונתיים, טעם, הרגלים… לרובנו אמרו אפילו לא פעם (ולחלקנו אפילו פעם ביום) ש"חשוב לאכול בשר". כמה מאיתנו משוכנעים בזה עד היום. אז איזו סיבה יש לוותר על כמה מהמאכלים הנפוצים ביותר בעולם? מסתבר שיש כמה סיבות שונות למדי להפסיק לאכול בשר (שייתכנו כמובן שילובים רבים ביניהן) - הנה כנראה 10 החשובות שבהן:

1. כי הרג הוא רע

הסיבה הראשונה והמוכרת ביותר היא התנגדות לכל הרג מיותר של יצורים מרגישים שרוצים לחיות. זו הסיבה שגרמה ללאונרדו דה וינצ'י, לפיתגורס, לטולסטוי ולמוריסי (בין היתר) להפסיק לאכול בשר. זוהי בחירה בצמחונות שמבוססת על ההכרה שהרג של יצורים אחרים הוא רע כשלעצמו (לפחות כשהוא אינו הכרחי להישרדות); ושאפילו אם תגדל בעל חיים באושר - זה לא ייתן לך הצדקה להרוג אותו (כמו שלהורים שלך אין זכות לקחת חזרה את החיים שנתנו לך).

“אנו חיים על חשבון מותם של אחרים, אנחנו בתי קברות מהלכים!”

לאונרדו דה וינצ'י

“כל עוד יהיו בתי מטבחיים, יהיו גם שדות קרב.”

לב טולסטוי

"בעלי החיים הם חבריי, ואני לא אוכל את חבריי."

ג'ורג' ברנרד שואו

אוכלת פסטה

2. כי סבל הוא רע

הסיבה השנייה היא התנגדות לגרימת סבל ליצורים מרגישים. זו הסיבה שגרמה לפיטר סינגר, ליצחק בשביס זינגר ולג'ונתן ספרן פויר (בין היתר) להפסיק לאכול בשר. צמחונות מהטעם הזה מבוססת על הכרה שסבל הוא רע, תמיד, גם כשחווים אותו יצורים ממינים שונים משלנו, ולכן יש חשיבות מוסרית גדולה להימנעות מגרימת סבל לאחרים בלי צורך. מכיוון שמשקים מתועשים הם אולי מפעלי ייצור הסבל הגדולים ביותר על כדור הארץ - ברור שעידוד צרכני שלהם ותמיכה כספית בהרחבת פעילותם היא עניין שלילי.

"משקים תעשייתיים הם אולי הפשע הגדול ביותר בהיסטוריה"

יובל נח הררי

“אינך יכול לדרוש צדק כשאתה שוחט ומענה יצור חלש ממך… אם אתה מאמין ברחמים ובצדק – לא תוכל לנהוג אחרת בבעלי-חיים רק משום שהללו חלשים ממך או נבונים פחות."

יצחק בשביס זינגר

3. כי צער בעלי חיים אסור מדאורייתא

סיבה שלישית להפסיק לאכול בשר היא דתית-יהודית. חשוב לציין שצמחונות מהסוג הזה התפתחה עוד הרבה לפני תיעוש המשקים ותגובת הנגד לאכזריות המשקים התעשייתיים המודרניים. זוהי הצמחונות של ר' יוסף אלבו, של דון יצחק אברבאנל והצמחונות שבתפיסתהרב קוק ותלמידו הרב דוד כהן, שכונה "הנזיר" בשל צמחונותו. ההלכה היהודית אמנם מתירה לאכול בשר, אבל ההלכה מתירה גם - בתנאים מגבילים רבים ובסלידה מופגנת - להחזיק עבדים, למשל. כמה מחשובי פרשני ההלכה לאורך הדורות הסכימו שגם אכילת הבשר הותרה למעשה בסלידה מופגנת - תחת תנאים מגבילים רבים ("כי תאווה לאכול בשר…") וביניהם למשל: איסור על אכילת מרבית מיני החיות, איסור אכילת הדם (הנפש), דיני שחיטה, ועוד מגבלות רבות ללא מקבילה במאכלים צמחיים. למעשה, לפי המקרא, האנושות הייתה מראשיתה בגן עדן ועד לאחר המבול - צמחונית לגמרי, ואכילת בשר היתה אסורה - מצב שעתיד לשוב לקדמותו באחרית הימים (לפי חזון ישעיה).

למתעניינים בנושא מומלץ לקרוא ספר חדש שיצא לאור בנושא לנפי כמה חודשים - "צמחונות יהודית" מאת הרב אברהם סתיו (בהוצאת ידיעות אחרונות, ספרי חמד) שמביא את מכלול ההתייחסויות המורכבת לנושא בספרות ההלכה והמדרש לאורך הדורות - על טעם מצוות צער בעלי חיים ועל משמעותן בימינו, והאם היהדות "בעד" צמחונות או "נגדה" מאינספור זוויות שונות.

שער הספר "צמחונות יהודית" מאת אברהם סתיו

4. כי משק החי משבש את האקלים

סיבה רביעית להפסיק לצרוך בשר היא האסון שממיטה תעשיית הבשר על כדור הארץ, וספציפית על יציבות האקלים בו יכולה האנושות לשגשג. זו הסיבה שאל גור וגרטה טונברג, למשל, הפסיקו לאכול בשר. אינספור דוחות ומחקרים מראים כי משק החי (העצום) שקיים כיום בעולם הוא מהגורמים העיקריים לשינוי האקלים - וכי לא ניתן לבלום את משבר האקלים בלי שינוי דרמטי בצריכת בשר. גם ברמת האדם הבודד מחקרים מראים כי אין שום בחירה אישית - צרכנית או אזרחית - יותר אפקטיבית לבלימת שינוי האקלים מאשר סילוק הבשר מהתפריט.

5. כי יש אנשים רעבים

ייצור בשר הוא דרך בזבזנית מאוד להאכיל בני אדם, משום שהוא דורש ייצור מזון צמחי (מספוא) בכמויות גדולות פי כמה לפיטום חיות משק, מאשר דרושות להזנת בני האדם ישירות. גם דגים במשקים תעשייתיים (כלובים בים, בריכות ביבשה) מפוטמים לרוב באופן בזבזני בשמן דגים ובקמח דגים - שנידוגים בים - ובכך הופכים צריכת דגים מחקלאות לכרוכה ביותר דיג של דגי ים מאשר צריכת דגי ים!

במדינות עניות רבות, שלעתים סובלים מבצורות ממושכות, התושבים מתקשים כיום לרכוש דגנים, אפילו כאלה שמגודלים בארצם - כי עליהם להתחרות למעשה עם תעשיית הבשר העולמית על אותם דגנים ועל אותם דגים - והתעשייה תמיד יכולה לשלם יותר.

6. כי בשר מעובד הוא מסרטן ודאי כמו עישון

ארגון הבריאות העולמי קבע שבשר מעובד (וגם "בשר אדום") הוא מסרטן. הוא עשה זאת על סמך 800 מחקרים מדעיים מבוקרי-עמיתים, וקבע עוד כי הוודאות המדעית בכך שבשר מעובד מסרטן לא שונה מהוודאות שעישון סיגריות סרטן.

מומלץ לעיין בסקירה של משרד הבריאות הישראלי והמלצותיו בנושא בשר מעובד. האם ידעתם למשל שמומליץ לתת לילדים לכל היותר מנה אחת של בשר מעובד בחודש?

וכשממילא ההמלצה היא לאכול כל כך מעט ממה שמוצע לנו בשפע מסחרר כל כך הרבה - לא קל יותר לסלק את ההתלבטות התמידית ולהכריז על עצמנו כבר כצמחונים? (או סוג-של)

7. כי (באופן כללי) צמחונים חיים ובריאים יותר

זה לא רק סרטן (מסוגים שונים) אלא גם יתר גורמי התמותה העיקריים כיום שזינקו מאז שבני אדם התחילו לצרוך כמויות אדירות של בשר בעשורים האחרונים, כמו מחלות לב וכלי דם וסכרת. אחד המחקרים הגדולים שנערכו עד היום - על 73,308 משתתפים - ופורסם לפני 5 שנים מצא שהסיכוי של אוכל בשר למות מהתקף לב גדולים ב-19% מאלה של צמחוני. צמחונות וטבעונות מעניקות יתרונות בריאותיים רבים שכדאי לך להכיר!

שני בורגרים טבעוניים

8. כי חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה הם סכנה ענקית

73% מהאנטיביוטיקה בעולם משמשת במשקים תעשייתיים. ולא לריפוי - אלא לשם זירוז חולני של הגדילה של בעלי החיים וכדי לאפשר "גידול" המוני של בעלי חיים בצפיפות אדירה בתוך הפרשותיהם. לולים תעשייתיים הפכו בעשורים האחרונים לחממות הטיפוח היעילות ביותר של חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה - שהורגים בכל שנה יותר ויותר בני אדם. מומחי בריאות צופים כי בעוד מספר שנים תעקוף התמותה מחיידקים עמידים את התמותה מסרטן. תעשיית הבשר מקריבה חיים של בני אדם בהווה ובעתיד על מזבח הוזלת השניצל.

9. כי מגפות כמו שפעת העופות יגיעו גם אלינו

מבחינתנו אולי אין הבדל גדול בין חיידקים לנגיפים - כולם חולירות (פצפונים). אבל התפתחות מחלות נגיפיות ומגפות בלולים מהווה סכנה חמורה נפרדת: התהוות מגיפה כלל-אנושית, חסרת תקדים בחומרתה בהיסטוריה, כתוצאה מתעשיית הבשר, ובמיוחד כנראה מתעשיית העופות. שפעת העופות, שעברה לאחרונה מוטציה נוספת שמאפשרת לה לעבור בין יונקים ממינים רבים, היא מועמדת סבירה להפוך למגפה שתגמד את המגפות הקודמות ואולי אף לסיבת המוות של רבים ממכרינו בעתיד. מה נגיד לעצמנו אם יתממש התרחיש אותו צופים וירולוגים (חוקרי וירוסים) רבים? האם הגיוני להמשיך לעצום עיניים ולממן תעשייה מסוכנת כל כך?!

10. כי צריך להישאר גם טבע בעולם

משק החי הוא הגורם שתופס הכי הרבה אדמות על פני כדור הארץ. מחקר מצא שמעבר לתזונה צמחית יפנה לאנושות שטחים חקלאיים בגודל של כל יבשת אפריקה. תעשיית הבשר היא הגורם המרכזי שעומד מאחורי חיסול יערות הגשם וצמצום המגוון הביולוגי בעולם. 60% מהיונקים בעולם כיום הם בעלי חיים אומללים במשקים, ורק כ-4% אחוזים הם חיות בר חופשיות (היתר הם בני אדם).

צמחונות היא בחירה לתת לחיות הבר המעטות שנותרו - סיכוי לשרוד (ואולי אפילו לשגשג) לצידנו על פני כדור הארץ. אכילת בשר היא בחירה להחריב את שטחי המקלט האחרונים עלי אדמות של חיות בר לטובת עוד מתקני עינוי והרג המוניים לחיות מבויתות.

“אין דבר שיועיל לבריאות האדם ויגדיל את יכולת ההישרדות על פני כדור הארץ כמו מעבר לתזונה צמחית.”

אלברט איינשטיין

בשורה התחתונה

אז למה לא לאכול בשר? יש סיבות רבות ושונות: מוסריות (התנגדות לרעב אנושי ולהתעללות בחיות והריגתן) דתיות (ביהדות יש לכך תקדימים רבים) סביבתיות (שינוי אקלים, בזבוז מים, כריתת יערות, מגוון ביולוגי...) בריאותיות (תזונתיות, אפידמיולוגיות) ואחרות (כולל כמובן כל שילוב אפשרי ביניהן).