האם יש חדי קרן במציאות?

האם חי לו על כדור הארץ כיום חד קרן אמיתי, בשר ודם? ואולי אפילו כמה, ממינים שונים??

התשובה היא: כן! יש בעולמנו, גם כיום, כמה וכמה יצורים מופלאים ונדירים בעלי קרן אחת שצומחת ממרכז פרצופם. אבל לא, אלה לא היצורים מהאגדות שמרפאים מחלות ומטילים הפרשות בכל צבעי הקשת.

איור ילדותי של חד קרן

חד הקרן המיתולוגי

חד-הקרן שרובנו מדמיינים הוא יצור אגדי, שדמותו התפתחה לאורך אלפי שנים. הוא קיבל את העיצוב הסופי שרובנו מכירים כיום באירופה של המאות הקודמות, והפך לסמל לאצילות, ייחודיות ונדירות. בשל כך נהוג לכנות, למשל (בעשור האחרון) חברות סטרט-אפ בשווי של מעל מיליארד דולר בשם "יוניקורן" (חד קרן באנגלית).

אבל מאיפה צמח המיתוס על חד-הקרן האגדי? רבים משערים שהוא מבוסס על דיווחים משובשים, במכוון ובשגגה, על יצורים אמיתיים בעלי קרן אחת שלא היו מוכרים באירופה. השמועות על היצורים הללו הגיעו בעקבות ביקורים ראשונים מסוגם של "תיירים" וחוקרי עולם שסיירו במרחקים חסרי תקדים והצליחו לשוב כדי לדווח על ממצאיהם. בימים שבהם הדיווחים לא כללו אפשרות לצלם או להקליט את הממצאים אלא רק לספר עליהם - ושהיה כמעט בלתי אפשרי לבדוק את אמינות הסיפור ממקורות נוספים - דמיון ומציאות נטו להתערבב בחופשיות.

חד קרן אמיתי ביבשה: קרנף

אם חד קרן הוא סמל ליופי, טוהר, עדינות (ושאר מעלות) - לקרנף (אולי החד-קרן המובהק ביותר שקיים בעולם) יש בתרבות משמעות סמלית כמעט הפוכה. הוא נחשב ליצור גס ומגושם, מחוספס ואפרורי, ובעיקר - בעקבות מחזה האבסורד של אז'ן יונסקו "קרנפים" (1958) והפועל השלילי שנגזר ממנו בעברית, "התקרנפות" - מסמל חוסר חשיבה עצמאית ושעיטה פראית עם "העדר". אבל לדימויים האלה יש יותר קשר לבני אדם מאשר לקרנפים.

קרנף בסוואנה

בניגוד לימים בהם נוצר מיתוס חד-הקרן באירופה - כיום אנחנו יכולים להתבונן בקרנפים וללמוד עליהם באמת, למשל בסרטי טבע; ובכל זאת, רובנו עדיין בוחרים להתייחס אליהם בעיקר כאל סמלים ולא כאל יצורים חיים ומרגישים, חלק מהמוני השותפים השונים והמשונים לדירה הגדולה של כדור הארץ. גם הביקוש לקרן שעל שמה הם קרויים, שמביא לחיסולם השיטתי - הוא תוצר של היחס אליהם כאל סמל (של כוח, בהיותם חיה גדולה וחזקה).

הסמליות שאנחנו מייחסים לקרנפים מונעת מאיתנו להבחין שהם-הם חדי-הקרן האמיתיים של עולמנו - ולא רק מקור השראה מעורפל וקדום שלהם. אמנם לחלק מהקרנפים יש קרן "ורבע" (קרן גדולה וקרן קטנה בהרבה) - אבל היא/הן צומח(ו)ת ממרכז פרצופם (ולא מהצדדים) כנדרש מחדי קרן. רוב מיני הקרנפים גם הפכו כיום, למרבה הצער, הודות ליחס הרצחני שאנחנו מעניקים לכל בעלי החיים במציאות - לנדירים כמעט כמו חדי-הקרן באגדות.

חד קרן אמיתי בים: חדשן חדקרן

מין אחר של חדי-קרן שקיימים באמת בעולמנו הוא מין של יצורים שחלקנו בכלל לא מכירים (ולא רק לא חושבים עליהם כעל חדי-קרן): היונק הימי המיוחד חד-שן חד-קרן.

חד שן חד קרן

כמו לחד-הקרן האגדי, גם לחד-שן (למעשה רק לזכרים שביניהם, לרוב) צומחת קרן ארוכה ממרכז פניו קדימה, והיא אפילו דומה בסלסול שלה לקרניהם המצוירות של חדי קרן אגדיים רבים. כמו שאפשר להבין משמם, הקרן היא למעשה אחת משיניהם הקדמיות (!) שהתפתחה לגדול לממדים יוצאי-דופן ולתפקוד שונה לחלוטין מיתר שיניהם. בין היתר, משערים שהקרן משמשת אותם לחישה (התגלה שכל קרן מכוסה בכ-10 מיליון עצבים) אבל ככל הנראה גם לציד (בעיקר להימום דגי בקלה) לחיזור (זכרים נוהגים "לצחצח חרבות", ומדענים חושדים שזו אולי גם פשוט דרכם לצחצח שיניים…) ולמטרות נוספות.

חד קרן אמיתי באוויר: קלאו קרנפי

מכירים את הציפור המיוחדת הזאת?

קלאו קרנפי, הציפור הלאומית של מלזיה

חד הקרן של עולם העופות, הציפור בעלת הקרן הכתומה דמויית-הבננה שכמו צומחת ככרבולת מעל ראשה (אבל בפועל היא חלק ממבנה הגולגולת שלה) נקראת "קלאו קרנפי", ולא צריך להסביר על שם איזו חיה. היא מתעופפת לה במקומות גבוהים בדרום מזרח אסיה, ומכהנת בתור הציפור הלאומית של מלזיה. ובגלל שהיא כל כך יפה - הנה עוד תמונה שלה.

קלאו קרנפי

חדי קרן אמיתיים שנכחדו

בנוסף לקרנפים, לחדשנים ולקלאו - ישנם עוד מספר לא ידוע של יצורים חדי-קרן שחיו בעבר על כדור הארץ - ונכחדו. חלקם נכחדו ממש בעשרות אלפי השנים האחרונות, כמו הקרנף הסיבירי הענק, ולפי רוב הראיות - נראה שעל ידי אבותינו הקדמונים. התחלנו להכיר את חלקם בזכות שחזורים שנעשו משלדי מאובנים שהתגלו פה ושם.

קרנף סיבירי נכחד

מה אנחנו עושים ליצורים עם קרניים

אולי מזל שאין חדי קרן קסומים (נוספים) בעולם. כי אם היו - אין ספק שבני האדם היו צדים ומפחלצים ומנצלים גם אותם בכל דרך. בין היתר, מתבקש לדמיין את הסחר בקרניהם הגדועות, כי סחר כזה מתנהל כיום עם קרניהם של קרנפים, עם חטיהם של פילים, ועם עוד קרניים רבות של מינים אחרים. למעשה, רבים מהסיפורים על חדי הקרן באירופה הם סיפורי ציידים על ניסיונות לפתות את היצורים הביישנים להתגלות כדי שיהיה אפשר "לקחת" מהם את הקרן שלהם, לה יוחסו שלל סגולות נחשקות.

חד קרן מיתולוגי

גם את קרניהן של פרות אנחנו גודעים - או משבשים את צמיחתן - באכזריות; ולא בשביל למכור אותן אפילו, אלא סתם כי ככה נוח לנו יותר לדחוס אותן בצפיפות לתוך אבוסים, לשלוט בהן ולבצע על גופן פעולות מכאיבות רבות, ואפילו להפריד מהן את פרי בטנן - מבלי שיוכלו להשתמש באמצעי ההגנה הטבעיים שלהן.

גדיעת קרני פרה

אם חד הקרן הקסום היה אמיתי - בני האדם היו כבר מכחידים אותו, כפי שהם הכחידו יצורים קסומים אחרים כמו הדודו, שור הבר או הממותה הצמרית. את כל אלה כבר אי אפשר להחזיר. בואו נגן לפחות על בעלי החיים שעדיין איתנו!

דף צביעה לילדים חד קרן אמיתי