גם חיות עוצמות עיניים כשהן נהנות?

האם גם בעלי חיים ממינים אחרים נוהגים לעצום עיניים כשהם ממש נהנים ממשהו כמו ריח, טעם או מגע נעימים?

שועל עוצם עיניים בהנאה

התשובה היא: כן! גם בעלי חיים ממינים אחרים נוהגים לעצום עיניים כשהם נהנים ממשהו מאוד - ממש כמו שאנחנו עושים לפעמים בלי לשים לב כשאנחנו מתענגים על איזה קינוח או מחבקים חבר אהוב. אבל למה בעצם כולנו - ממינים כל כך רבים ושונים - נוהגים להתנהג באותו אופן בעניין הזה ולעצום עיניים כשכיף לנו?

חתול עוצם עיניים בתענוג כשמלטפים אותו

קל להתחיל לענות על השאלה מיצורים שאנחנו מכירים מאוד מקרוב כמו חתולי בית. אם ליטפתם פעם חתול והוא ממש נהנה מזה - כנראה שהוא גם עצם את העיניים מתישהו במהלך המסאז'. למה חתולים עוצמים עיניים כשאנחנו מלטפים אותם? אז אפשר להגיד שזה קודם כל כי:

  1. הם נותנים בנו אמון שלא נעשה להם שום דבר לא נעים, ומשחררים את ההגנה שמעניק חוש הראיה (אבל אפשר לומר שזה יותר תנאי מקדים מאשר סיבה)
  2. כדי להגן על העיניים כשמלטפים את הפנים שלהם (אחד האזורים שהם הכי אוהבים שמלטפים)
ציפור עוצמת עיניים בהנאה

אבל באופן עמוק יותר, הסיבה לעצימת העיניים היא בדיוק אותה סיבה שגורמת לנו לעצום עיניים כשעושים לנו מסאז' נעים:

  • 3. כדי לתת לכל השרירים מנוחה - אפילו לאלה הקטנים של העפעפיים. ואפילו לשרירי המוח! טוב, למוח אין באמת שרירים, אבל הוא כן עובד קשה מאוד כדי לעבד בשבילנו את כל מיליוני האותות שנקלטים מהעיניים שלנו בלי הפסקה ולהפוך אותם לתמונה רציפה והגיונית. כשאנחנו עוצמים עיניים - חלק גדול במוח שלנו יכול לנוח מהמשימה המעייפת (גם אם השקופה לנו) של הראייה, שמוטלת עליו כמעט בכל רגע ורגע של ערות.
כלב עוצם עיניים בשמש בהנאה

אבל אולי הסיבה החשובה ביותר היא גם הכללית ביותר - שנכונה לא רק לחתולים בזמן ליטוף - אלא כנראה לכל בעלי החיים בכל עונג חושי - חמימות השמש, ניחוחות פריחה, ציפה במים, וכו':

  • 4. כדי להתרכז יותר בהנאה! אם אנחנו רוצים להתרכז במשהו נעים, לחוות אותו במלואו - אנחנו מגלים אינטואיטיבית במהרה שגירוי חזותי מסיח את דעתנו מהגירוי החושי הנעים האחר - טעם הפרי או ריח הפרח או רכות הליטוף למשל. בדיוק כמו שננסה לסגור כל מיני תוכנות שמכבידות על הזיכרון של המחשב אם נרצה שהוא יתקדם מהר יותר עם משימה "כבדה" דחופה מסוימת. אפשר לומר שאנחנו מפנים לנו מקום בזרם הקלט החושי וב"מעבד" שלנו כדי לעבד ולחוות באופן מפורט ועשיר יותר את החוויה הנעימה.
עז עוצמת עיניים בהנאה

נקווה לעתיד שבו יותר בעלי חיים מכל המינים יזכו ליותר הזדמנויות לעצום את עיניהם בהנאה!