האם זו באמת "החיה הכי מכוערת בעולם"?

דג בועה

ב-2013 נבחר דג הבועה במשאל אינטרנטי בתור "החיה המכוערת ביותר בעולם". ההקשר היה דווקא חיובי, בגדול: ניסיון לפרסם את חשיבות ההגנה גם על בעלי חיים פחות פוטוגניים, חמודים ואהובים מדובי פנדה, ואפילו כאלה שנראים לנו "מכוערים". מאז הפך דג הבועה (בלוב-פיש) לגיבור תרבות שמככב באינספור ממים, גיפים, בדיחות, סרטונים, דימויים לשוניים, על חולצות ומדבקות ואפילו בשירי ילדים. הוא לרוב מסמל כיעור מעורר גועל ו/או רחמים, ולעתים אפילו אייקון חינוכי של קבלת גופנו כמו שהוא.  

אבל מעבר להתנשאות האנושית בעצם היומרה לשפוט את יופיין של חיות שונות (ביחס למה? אלינו?) יש בהצגת דג הבועה בתור החיה הכי מכוערת בעולם גם עיוות רציני נוסף. כי הצורה המחרידה שבה מוכר דג הבועה לרוב בני האדם (ששמעו עליו) היא… בכלל לא הצורה האמיתית של הדג! ליתר דיוק, היא לא הצורה האמיתית של אף דג או חיה.

דג בועה

דגי בועה הם דגים מאריכי ימים (מגיעים גם לגיל 100!) שחיים בעומק של מאות מטרים ואף יותר מקילומטר מתחת לפני הים. למרבה ההפתעה, הם נראים דומה למדי לדגים אחרים, בוודאי ביחס למראה שהפך למזוהה איתם ואף הקנה להם את כינויים.

דג בועה חי מבט מלמעלה

הם בנויים להתמודד עם לחצים גבוהים פי 100 ויותר מאלה שאנחנו (ורוב יתר יצורי היבשה) בנויים להם. לכן כמעט אין להם שרירים או עצמות, ורוב גופם עשוי מרקמה ג'לית שצפופה מעט פחות ממים. לא ידוע עליהם הרבה, אבל הם תועדו מטפלים בביצים שהטילו:

דג בועה מטפל בביצים

הם חיים להם בשלווה איטית בחשיכה הדוממת של המעמקים וניזונים בעיקר מ"שלג ימי" שנושר לפיהם הרחב משכבות המים שמעליהם. 

השלווה הזאת מופרת בחדות כאשר ספינת דיג מכמורת שנגררת על הקרקעית לוכדת ומעלה אותם במהירות אל פני המים. שינוי הלחץ הקיצוני שכרוך בעלייה מהירה זו בגובה, גורם לגופו של דג הבועה להתפקע, פשוטו כמשמעו ולקרביו להתפוצץ החוצה.

הכיעור, אם כך, הוא לא של דג הבועה - אלא של ההרג הברברי שלו. אז מי כאן בעל החיים המכוער באמת?

איך בני אדם היו נראים אם היו נגררים לעומק קילומטר מתחת למים בלי ציוד הגנה ומצלמים? אנחנו יכולים רק לדמיין. אבל לא צריך לבדוק בשביל להבין שהתמונות האלה היו יכולות להיות דומות דמיון מחריד לאלה שבידרו אותנו בתור תמונות "החיה הכי מכוערת בעולם". 

ואולי זה באמת מה שאנחנו, אפילו בגובה פני הים, כל עוד זה מה שאנחנו עושים ליתר בעלי החיים.

בעל החיים המכוער בעולם?

השורה התחתונה

האם דגי בועה הם החיה הכי מכוערת בעולם? ממש לא. הצורה המוכרת של דגי בועה היא אפילו לא צורה של חיה כלשהי, אלא של יצור מת שגופו הושחת ללא הכר אחרי שהורחק באכזריות מביתו הטבעי לסביבה שהוא לא בנוי לשרוד בה. הכיעור הזה הוא כולו של המין האנושי.

כפולה