למה דגים קופצים?

קרפיון מזנק מחוץ למים

"מה הוא קופץ?!"

7 סיבות מקפיצות + 1 שרק לאחרונה מעזים להודות בקיומה

באגמים, בנהרות, בים הגדול… דגים לפעמים קופצים מאזור הנוחות הטבעי שלהם לאוויר הפתוח, שבו הם לא מסוגלים לנשום או לשלוט בתנועה שלהם במרחב כמו שהם יודעים לעשות טוב כל כך בתוך המים. הזינוק החוצה גם דורש, בלי ספק, מאמץ גדול של השרירים, גוזל הרבה אנרגיה, וחושף אותם לסכנות אפשריות. למה לדג לעשות דבר משונה כל כך? משעמם לו בחיים??

או במילים אחרות… (של אריק איינשטיין מ"לול") "מה הוא קופץ?!"

דג סלמון קופץ מחוץ למים

מסתבר שיש לשאלה הפשוטה 'למה דגים קופצים מהמים?' הרבה תשובות שונות. מדענים גילו עם השנים לא מעט גורמים שמביאים דגים לזנק מהמים. הנה 8 גורמים עיקריים: 

1. דגים קופצים... כדי לאכול!

דגים יכולים לפעמים לרצות לאכול משהו שנמצא מחוץ למים, כמו פירות. זה אולי לא פשוט להגיע אליהם, אבל הטעם כנראה שווה את הטרחה!

דג קופץ מהמים לאכול פרי

2. דגים קופצים כדי להתחמק מטורפים

אם יצור ימי מפחיד רודף אחריך - אולי שווה לצאת למקום שבו הוא מרגיש פחות בנוח… יש דגים ששכללו מאוד את היכולת הזאת להתחמק מטורפים החוצה מהמים, והם לא רק קופצים באוויר אלא מתעופפים מעט, או למעשה דואים באוויר בעזרת סנפירי החזה שגדלו והתפתחו לתפקד ככנפיים לשעת חירום.

3. דגים קופצים כדי לתקשר

הרבה פעמים דגים מתקשים לראות אלה את אלה במים. למשל, בנהרות בוציים או שהמים בהם עכורים או מלאים באצות. להקות דגים במקומות כאלה קופצות לא פעם לאוויר למטרות תקשורת וסנכרון. אנחנו עדיין לא יודעים בדיוק איך הם מדברים אחד עם השני, אבל אנחנו יודעים שככה הם מתאמים ביניהם דברים שבלעדיהם להקה הייתה מתפרקת מהר מאוד: לאיפה שוחים, מה אוכלים, מתי הולכים לישון, וכדומה.

4. דגים קופצים כדי להיפטר מטפילים

לא רק בני אדם עלולים לסבול מכינים. גם דגים סובלים מטפילים שונים, ביניהם גם סרטנים טפיליים קטנים שנמצדים לעור שלהם ומכונים "כיני ים". הכינים גורמות לדגים כאב וגירוד - ונראה כאילו אין לדגים שום דבר לעשות בקשר לזה. אבל זה לא מדויק. קודם כל, לכל דג כדאי להכיר (ולהיות בקשר קבוע עם) דג נקאי - דג מופלא ומציל חיים! דבר נוסף שכל דג יכול לעשות לבד בבית, אבל דורש השקעה, הוא לנסות להיפטר מהטפילים בעזרת קפיצות מהמים, שלפעמים משאירות את הטפיל לטבוע לבדו מאחור. לצערם של הדגים, הטפילים לא נזארים מאחור בקלות. מחקר אחד מצא שנחוצות לדג סלמון לא פחות מ-58 קפיצות (בממוצע) בשביל להיפטר מכינה אחת!

A jumping carp by Ohara Koson

5. דגים קופצים כדי להגביר מהירות

האוויר הוא תווך דליל יותר ממים, ולכן הוא מתנגד פחות לתנועה. כולנו יודעים כמה קשה ללכת מהר בבריכה או בים, גם כשעומדים על הקרקעית, כי המים בולמים אותנו הרבה יותר מאוויר. דגים שרוצים להגביר מהירות משתמשים לפעמים בהבדל הזה בין מים לאוויר, ומזנקים מהמים תוך כדי שחייה מהירה. הזינוקים האלה מאפשרים להם לזוז יותר מהר משהיו יכולים לשחות במים.

6. דגים קופצים כדי להגיע לצד השני

כמו בבדיחת הקרש הידועה "למה התרנגולת חצתה את הכביש?" - לפעמים הסיבה שדגים קופצים היא פשוט בשביל להגיע לצד השני של מכשול מסוים. זה יכול להיות סלע שמפריד בין שתי בריכות שקטות או מפל גועש בנהר שוצף שסלמון צריך לעקוף בשביל לחזור הביתה - אבל לפעמים גם דג צריך לצאת מהמים אם הוא נחוש להתקדם בכיוון מסוים.

דג סלמון קופץ מהמים, אלסקה

7. דגים קופצים כדי להטיל ביצים

זו כנראה הסיבה ההזויה ביותר ברשימה… אבל לפחות מין אחד ידוע של דגים נוהג להטיל את הביצים שלו מחוץ למים - על עלה שתלוי מעל למים! ואם זה נשמע לכם מסובך על גבול המופרך, עוד לא שמעתם כלום. הפריה מתקיימת אצל דגים באופן חיצוני, זאת אומרת שהנקבה והזכר צריכים לתזמן את קפיצתם לעלה בנפרד בדיוק זמנים מופלא - הנקבה קופצת ומטילה את הביצים בדיוק כשהיא בשיא הזינוק, והזכר קופץ מייד אחריה לאותו מקום ומפרה את הביצים ברגע המדויק. לא תתפלאו לשמוע שהם מצליחים בזה גם בזכות אימונים שהם עושים מראש, "על יבש" (אם אפשר להשתמש בדימוי הזה לדגים) לפני כן. וגם שם לא מסתיים החלק האתגרי. כעת צריך הזוג המאושר לשמור על הביצים רטובות או לפחות לחות, כדי שלא יתייבשו חלילה. הם עושים את זה על ידי התזות מים נמרצות בעזרת הזנב עד שהביצים בוקעות.

זוג דגים קופצים להטיל ביצים ולהפרות אותן על עלה מחוץ למים

ובכל זאת, מדענים רבים נותרו מתוסכלים כי להמון קפיצות של דגים הם לא הצליחו למצוא אף הסבר רציונלי. רק בשנים האחרונות חלק מהם מעזים לשער שאולי דגים גם קופצים פשוט…

8. כי זה כיף!

דגים, כמונו, נהנים לשחק! הזינוק מהמים והנפילה חזרה אליהם הם כנראה חווייה גופנית מיוחדת ומהנה עבור לא-מעט דגים, שחוזרים עליה שוב ושוב בצורות שונות, פשוט לשם ההנאה שזה גורם להם.

דג קופץ מהמים

השורה התחתונה

למה דגים קופצים? כדי לאכול, להגיע לעקוף מכשול, כדי להיפטר מטפילים, כדי להגביר מהירות, כדי לתקשר, כדי להטיל ביצים ואפילו סתם כי זה כיף. וזו רק רשימה חלקית מאוד.

תנו לדגים להמשיך לקפוץ משמחה!

בואו לראות מה אפשר להקפיץ במחבת במקום דגים אומללים ומלאי טפילים