תרנגול הודו בא מהודו?

זוג תרנגולי הודו בטבע

שאלה נפוצה היא מאיפה הגיע בכלל תרנגול ההודו - או לפחות השם שלו? מהודו?? ואם זה לא המצב (וזה לא) אז למה כולם קוראים לו על שם המדינה (או תת-היבשת) ההודית? או לעתים בקיצור אפילו "הודים"? התעלומה מתגברת לנוכח העובדה שהכינוי הזה לא מיוחד לעברית אלא נפוץ בהרבה שפות. אז אולי הם בכלל באו מטורקיה, אם נסתמך על איך שקוראים להם באנגלית, 'טורקי'?!

התשובה הקצרה והפשוטה ביותר היא שתרנגולי הודו לא הגיעו מהודו ולא מטורקיה - אלא דווקא מאמריקה הרחוקה, וליתר דיוק - מאזור מקסיקו של היום. אז למה הם לא נקראים "תרנגולי מקסיקו"? כאן התשובה נעשית מפותלת יותר. מסתבר שלשמות יש לפעמים היגיון משלהם.

תרנגול הודו בטבע בשעת בין ערביים

תרנגולי ההודו, התרנגולים הגדולים בעולם, הובאו לראשונה לאירופה רק אחרי גילוי אמריקה על ידי קולומבוס במאה ה-16. קולומבוס, כזכור, אמנם גילה את אמריקה, אבל לא הבין שהוא מגלה יבשת חדשה ועצומה. הוא חשב בטעות שהוא הצליח להקיף את כל כדור הארץ ולהגיע עד לארץ שנחשבה בימיו בתור הארץ הכי מזרחית בעולם - "הודו". האירופים, חשוב לזכור, עוד לא גילו עדיין את יפן ואוסטרליה, או את כל האוקיינוס השקט... מהסיבה הזו כינה קולמובוס את האמריקאים הילידים שפגש "הודים" - "אינדיאנים" ('אינדיאנס', Indians) באנגלית. ולכן גם התרנגולים ילידי היבשת כונו במהרה בפי תושבי אירופה - "תרנגולי הודו". 

אין כל קשר בין "חג ההודיה" האמריקאי (שבו אמנם נוהגים לאכול תרנגולי הודו) לבין שמו של התרנגול. הדמיון בין המילים "הודו" ו"הודיה" בעברית, הוא, כמובן, צירוף מקרים בלבד, שלא קיים באנגלית.  

בהודו עצמה, אם תהיתם, נקרא תרנגול ההודו דווקא "תרנגול פרואני", כמו שמו בפורטוגל, שהכירה אותו אחרי שהובא אליה מפרו שבאמריקה הדרומית.

ואם זה לא מספיק - בארצות אחרות, נקרא תרנגול ההודו על שם ארצות נוספות - הרבה פעמים כאלה שמהן הובא (באמת או לכאורה). בצרפת אמנם הוא נקרא תרנגול הודו, אבל ביוון הוא נקרא "תרנגול צרפתי", ובערבית הוא בכלל "תרנגול ביזנטי"...

אבל אולי המשונה ביותר הוא כינויו באנגלית - 'טורקי'! אם מישהו היה אמור לדעת טוב יותר מאיפה בא תרנגולי ההודו הרי אלה הצפון אמריקאים, שחיים ביבשת שממנה הוא הגיע. אז למה גם אמריקאים קוראים לו 'טורקי'? מסתבר שגם כאן מסתתר רצף טעויות ושיבושים בסגנון "טלפון שבור" חוצה יבשות וימים: האנגלים בלבלו בין תרנגול ההודו לבין הפניניה, עוף דומה שמוצאו מאפריקה. הפניניה הוצגה לאנגלים ונמכרה להם דרך סוחרים טורקיים, ולכן כונתה בפיהם עוף "טורקי". הצירוף הבריטי של שתי הטעויות נדד לאנגלית האמריקאית - וכך הפך התרנגול הכי אמריקאי ל"טורקי" אפילו באמריקה...

תרנגולי הודו בטבע לעומת תרנגולי הודו שעברו עיוות גנטי בלול תעשייתי

תרנגולי הודו כיום 

את תרנגולי ההודו עצמם מטריד הרבה פחות הבלבול בשמות המטופשים שבני אדם החליטו לתת להם בארצות שונות. לעומת זאת, העיוות הגנטי שבני אדם גרמו להם מאז - מטריד אותם מאוד.

כיום סובלים תרנגולי הודו מאחד העיוותים הגנטיים הקיצוניים ביותר של בעל חיים כלשהו אי פעם. למרות זמן הביות הקצר-יחסית שלהם, הגוף של תרנגולי ההודו עוות ב-60 השנים האחרונות בצורה הרסנית במיוחד. בין היתר, הם סובלים מבעיות רגליים קשות בגלל העיוות לגדילה מהירה ושינוי הפרופורציות בין חלקי גוף מבוקשים (בעיקר חזה) לבין חלקי גוף חסרי ערך כלכלי אך חיוניים לבריאות ורווחה תקינות (כגון שלד). העיוות הקיצוני שלהם מוביל לבעיה מיוחדת: חוסר יכולת להזדווג. 

כיום, תרנגולי הודו מגזעים לבשר לא מסוגלים בכלל להתרבות באופן טבעי. למעשה, זה המצב בתעשייה כבר כ-30 שנים לפחות. החזה שלהם נופח לגודל אדיר, בגלל שיש יותר ביקוש לפסטרמה ושניצלים מאשר לאיברים אחרים. בטבע, חזה של תרנגול הודו שוקל רק 15% ממשקל הגוף שלו. אבל החזה של תרנגולי ההודו מהגזעים לבשר כיום מגיע כבר לכמעט חצי ממשקל הגוף שלהם! החזה כל כך עצום - שהוא לא מאפשר להם להזדווג (הרצון להזדווג נותר, אבל התוצאה היחידה מניסיונות הזדווגות של תרנגולי הודו מגזעים מסחריים, היא רק פציעה של הנקבות). לכן כל הרבייה בתעשיית תרנגולי ההודו מתבצעת כיום על ידי הזרעה מלאכותית אכזרית. 

למה אכזרית? הנה דוגמה קטנה. ככה ממליץ "ספר הלול" - ספר הדרכה ללולנים בארץ - "לחלוב" זרע מתרנגולי ההודו בשביל להזריע את הנקבות: 

"עם הוצאת התרנגול מהתא יש להתחיל מייד בגירוי המיני. גם אם התרנגול תוקפני ומתגונן - אין לאבד זמן בניסיון הרגעה. תוקפנות התרנגול אינה מפריעה לרפלקסים המיניים שבעקבות הגירוי."

תרנגולי הודו צפופים בלול בישראל

השורה התחתונה

תרנגול הודו בא מהודו? לא, הוא בא ממרכז אמריקה.