למה יהודים שונאים חזירים?

חזרזיר חזירון על עשב

חזירים סובלים מתדמית בעייתית בהרבה תרבויות, אבל נדמה שהיהודים לקחו את השנאה לחזירים הכי רחוק - עד הקצה ממש. החזיר הפך בתרבות היהודית להרבה יותר מאשר עוד חיה-לא-כשרה-למאכל. יותר בכיוון של אנטיוכוס, פרעה ושאר צוררים מיתולוגיים. עד כדי כך שחרדים רבים לא מוכנים אפילו להגיד את המילה "חזיר", כאילו מדובר על מינימום וולדמורט, אם לא השטן בכבודו ובעצמו. אבל איך צברה החיה החכמה והחמודה הזאת תדמית שטנית כל כך? ולמה?

לא רק יהודים

אז קודם כל, חשוב להזכיר שלא רק יהודים "שונאים" חזירים. בתרבות המערבית חזירים מייצגים לרוב חמדנות, תאוותנות, שחיתות, שפלות, רוע, ושאר תכונות מחרידות. אבל ברור שחזירים הם לא באמת חמדנים, מושחתים או רעים. דווקא בגלל שבני האדם הם תאבי הבצע היחידים בעולם כנראה, הם משתמשים בחיה תמימה בתור שעיר לעזאזל. ככה "התנהגות אנושית" יכולה להמשיך לתאר התנהגות מוסרית; ואילו "התנהגות חזירית" יכולה להמשיך ולתאר התנהגות שמאפיינת בני אדם בלבד. אבל היהודים בהחלט לקחו את שנאת החזירים עוד כמה צעדים טובים קדימה. למה?

חזיר שוטר מרושע מסרט מצויר

השנאה נולדה אחרי התנ"ך

בתנ"ך עדיין לא ניכרים סימנים לשנאה יהודית מיוחדת כלפי החזירים (אפשר לכנות את היחס היהודי שהתפתח כלפי החזירים גם 'תיעוב', 'סלידה', 'פחד' - ועוד רגשות רבים אחרים שהיחס כולל מרכיבים שלהם - אבל לשם הנוחות, נישאר עם "שנאה"). בוודאי שלא הייתה לעורכי התנ"ך ומעתיקיו בעיה מיוחדת עם המילה "חזיר", שכן היא מוזכרת אפילו בהקשרים פיוטיים, לא הכרחיים בעליל. למשל הביטוי "נֶזֶם זָהָב בְּאַף חֲזִיר" מופיע בספר משלי, ואפשר להבין ממנו שהחזיר לא היה סמל ליופי - אבל גם לא משהו שאסור להזכיר. אז איך הוא הפך מעוד חיה שאסור לאכול לפי התורה - לסמל הטומאה והרוע? לחיה שאם מוכרחים לדבר עליה - קוראים לה בכינוי העקיף והמסתורי "דבר אחר"

המחשה מפתיעה לעוצמת ההתנגדות החרדית אפילו לאמירת המילה "חזיר" התקבלה ב-2009, כשמגפת "שפעת החזירים" הגיעה לישראל. שר הבריאות בפועל באותו זמן היה יעקב ליצמן מ"יהדות התורה", וכל כלי התקשורת חיכו למוצא פיו בנוגע להתמודדות עם המגפה. אבל השר ליצמן הפתיע כשהחליט, דבר ראשון, לשנות את שמה של המגפה מ"שפעת החזירים" ל"שפעת מקסיקו"... והתעקש על כך גם נגד מחאה חריפה של ממשלת מקסיקו. גם העיתונות החרדית מקפידה לצנזר את המילה חזיר, או לכל היותר להחליף את המילה בכינוי הרומז המקובל - "דבר אחר". ומה לגבי חזירי בר? כשעיתונים חרדים נאלצים לדווח על משהו שקשור בהם, הם מכנים אותם "דבר אחר בר"...

חזיר שוחה להנאתו במים הצלולים באיי הבהאמה
דבר אחר בר שוחה באיי הבהאמה

התשובה הכי נפוצה כנראה לשאלה "למה שונאים חזירים" היא: "כי הם מלוכלכים!".

וזאת תשובה משונה, קודם כל כי נדמה שאנחנו מתייחסים לתנאים שבהם בני אדם כולאים אותם, ויחד עם זה מייחסים את התנאים המגעילים האלה להם עצמם, כאילו היו תכונה שלהם.

אבל מעבר לזה, האם אנחנו באמת עקביים ולו במידה מינימלית ברתיעה הזאת שלנו מפני חיות שגדלו בטינופת? 

עגל ברפת מטונפת

בפועל, בניגוד לדימוי המקובל, חזירים הם דווקא בעלי-חיים נקיים, אם רק מאפשרים להם את זה. מה שלא קורה במשקים. כיום, כמעט כל חיות המשק חיות - ממש לא מבחירה - בתוך החרא של עצמן, וכולן העבירו ומעבירות אלינו המון מחלות - הרוב הגדול של המחלות המידבקות שאנחנו מכירים, למעשה הגיעו אלינו משם. כיום בישראל אנחנו אפילו מפטמים במכוון עגלים בצואה, ובשירותים הווטרינריים רק מבהירים שחיוני לפסטר אותה לפני-כן, כדי למנוע תחלואה ותמותה מיותרת. אז לא, הסיבה לשנאת החזירים היא לא שהם לא נקיים מספיק לטעמנו.

אנשים חושבים שחזירים מלוכלכים גם כי הם אוהבים שלוליות בוץ. הסיבה לזה היא... שהם לא מזיעים כמונו. ולכן כדי להתקרר הם צריכים... להרטיב את הגוף שלהם במים בכוחות עצמם! בוץ מתאדה לאט יותר ממים, וככה משמש בתור קרם הגנה טבעי לעור!

מסמל רומי לסמל יהודי

אז למה בכל זאת פיתחו היהודים שנאה תהומית לחזירים? למעשה, רק נסיבות היסטוריות מקריות הובילו להפיכת החזיר לסמל יהודי חשוב כל כך. האירוע הכי משמעותי התרחש כנראה לפני כמעט אלפיים שנה. ללגיון הרומאי העיקרי שהגיע להחריב את ארץ ישראל בעקבות מרידות היהודים היה סמל. התוכלו לנחש, ילדים, איזו חיה הופיעה בסמל הזה? 

חזיר כמובן. זה הפך את כינוי העלבון כלפיהם למתבקש במיוחד, מנקודת מבט יהודית לפחות. המוני יהודים התחילו להשתמש ב"חזיר" ככינוי וכסמל שימושי, נוח ומובן - לכל האימפריה הרומאית השנואה. חז"ל השתמשו בכינוי הזה בתלמוד, דבר שקיבע אותו סופית כסמל לכל צוררי היהודים.

הליגיון הרומאי העשירי סמל חזיר

האיסור לאכול חזיר הוא לא איסור של "ייהרג ובל יעבור", ובכל זאת לא מעט יהודים בחרו "למות על קידוש השם" - רק בשביל לא לאכול בשר חזיר. הסיפורים שלהם הפכו למיתוסי גבורה יהודיים מרכזיים, כמו "חנה ושבעת בניה". במיתוסים האלה הלך והיטשטש ההבדל בין הגוי הרשע שמכריח את היהודי לאכול בשר חזיר - לבין החזיר האומלל עצמו. 

כך הלך החזיר והפך לנמסיס המיתולוגי של עם ישראל, הסמל לכל חטא ולכל רשע. עד כדי כך, שהיהודים התחילו לפחד מהכוח המאגי שנלווה אפילו רק לאמירת השם שלו.

מקורות והרחבה

השורה התחתונה

למה יהודים שונאים חזירים? לא כי הם מלוכלכים ולא כי הם לא כשרים למאכל, אלא בגלל תהליך היסטורי מקרי למדי, שהושפע יותר מסמל רומי (שולי) ומשאיפת העם שהם הביסו להפוך את משמעותו - מאשר מכל דבר שכתוב בתנ"ך.