תרנגולות אומללות בכלוב צילום אנימלס

הרפורמה בתעשיית הביצים:
שמים סוף לעידן הכלובים

בשנים האחרונות יותר ויותר מדינות אוסרות על החזקת תרנגולות בכלובים. ישראל, לעומת זאת, מדשדשת מאחור: כמעט כל התרנגולות בתעשיית הביצים כלואות בכלובים. מזה למעלה מעשור משרד החקלאות מתכנן רפורמה במימון ציבורי של מאות מיליוני ש"ח, שתביא לבנייה של המון לולים חדשים, בלי לאסור על  שימוש בכלובים. זאת, בזמן שהציבור הישראלי מתנגד לכליאה בכלובים, כפי שהוכיח סקר שנערך ע"י מכון גיאוקרטוגרפיה: 95% מהישראלים קוראים לבנות רק לולים ללא כלובים ברפורמה, ו-89% חושבים שישראל צריכה לאסור על לולי כלובים. הצטרפו עכשיו למאבק - ביחד נשים סוף לעידן הכלובים.

הצטרפו ל-14,453 שכבר חתמו על העצומה

הממשלה מתכננת רפורמה בתעשיית הביצים, ועלולה לממן בכספי ציבור בנייה של לולי כלובים צפופים, שנאסרו לשימוש במדינות מתקדמות. מיליוני תרנגולות יידונו למאסר עולם: הן לעולם לא יזכו לראות אור יום, לנקר באדמה או לפרוש כנפיים. אנו קוראים לממשלה: לא נסכים שכספי המסים שלנו ישמשו לבניית מתקני התעללות המונית בבעלי-חיים. כל רפורמה בתעשיית הביצים חייבת לשים סוף לעידן הכלובים!

חתימה על עצומה

עדכונים אחרונים

שר החקלאות בסיור עם מנכ"לית אנימלס: אקדם תקנות לאיסור בניית לולי כלובים

ספטמבר 2021
צוות אנימלס ליווה את שר החקלאות עודד פורר בסיור בלולים בצפון הארץ, במסגרת קידום הרפורמה בתעשיית הביצים. השר ביקר בלול מודרני ללא כלובים, ולאחר מכן הגיע לביקור פתע בלול כלובים.
שר החקלאות הדגיש במהלך הסיור כי הוא קשוב אל ארגוני בעלי החיים, וכי משרדו עובד על תקנות לפי חוק צער בעלי חיים לאיסור בניית לולי כלובים חדשים.

שר החקלאות מתחייב: לא ייבנו יותר לולי כלובים

ספטמבר 2021
שר החקלאות עודד פורר הודיע בראיון בגל"צ שהרפורמה בתעשיית הביצים תקודם אך לא במסגרת חוק ההסדרים, וציין: "בענף ההטלה, יש נושאים מאוד מאוד חשובים שייצאו לדרך באופן מידי, כמו הנושא של צער בעלי חיים... נפגשתי עם הרבה ארגוני בעלי חיים, עם אנימלס, ואחרים, והבטחנו להם ואנחנו גם הולכים ליישם את זה, לא ייבנו במדינת ישראל יותר לולים שהם לולי הכלובים הישנים, והתנאי יהיה בניה של לולים חדשים, יהיה רק לולים ללא כלובים, מה שנקרא לולי מעוף, חשוב שזה יהיה מידי."

שר החקלאות: הרפורמה היא צעד ראשון בדרך ללולים ללא כלובים

יולי 2021
שר החקלאות הודיע בראיון לכאן ב' שהוא מקדם את הפסקת כליאת התרנגולות בכלובים: "גם מבחינת צער בעלי-חיים, מדינת ישראל צריכה ללכת היום בנתיב של מדינות מפותחות... הרפורמה בלול זה צעד ראשון שלנו בדרך ללולים מתקדמים ללא כלובים, ממש בדומה לאירופה".

שר החקלאות יכריע: סוף עידן הכלובים או מימון התעללות

יולי 2021

 

משרדי החקלאות והאוצר מתכננים רפורמה בתעשיית הביצים כחלק מחוק ההסדרים, שעלולה להביא להקמת לולי כלובים חדשים בסבסוד ציבורי, ולהנציח את הכלובים. אנימלס: "קוראים לשר החקלאות להציב את ישראל בשורה אחת עם המדינות המתקדמות, להוביל מהלך היסטורי ולשים סוף לעידן הכלובים".

 

בפייסבוק

הנציבות האירופית: כליאת בעלי חיים בכלובים תצא מחוץ לחוק

יולי 2021

 

הנציבות האירופית הודיעה כי היא תקדם חקיקה לאיסור על כליאת בעלי חיים בכלובים, בהם מאות מיליוני תרנגולות, כמו גם עגלים, ברווזים, חזירות וארנבונים. על פי ההודעה, בכוונת הנציבות להציג הצעת חוק עד ל-2023, והיא אף תבצע בדיקת היתכנות להכנסת החקיקה לתוקף כבר ב-2027. הליך החקיקה החל ביוזמה אזרחית "סוף עידן הכלובים", עליה חתמו 1.4 מיליון אזרחים. זמן קצר עובר להודעת הנציבות, גם הפרלמנט האירופי אישר ברוב מוחץ את היוזמה וקרא לנציבות האירופית לקדם את החקיקה, קריאה שכאמור נענתה בחיוב. בהודעת האיחוד הודגש כי החקיקה תאסור גם יבוא מוצרים שאינם עומדים בדרישות האירופיות.

 

לכתבה ב-ynet

 

לפוסט

נוואדה אוסרת על לולי כלובים

יוני 2021

 

חוק חדש במדינת נוואדה יאסור על לולים שמחזיקים למעלה מ-3,000 תרנגולות לכלוא אותן בכלובים. החוק גם אוסר על יבוא של ביצים מלולי כלובים מחוץ לשטח המדינה. נוואדה היא כבר המדינה התשיעית בארצות הברית שמצטרפת למגמה ומוציאה את הכלובים בתעשיית הביצים מחוץ לחוק, וקדמו לה קליפורניה, מסצ'וסטס, וושינגטון, רוד-איילנד, מישיגן, אורגון, קולורדו ויוטה.

 

לפוסט

הפרלמנט האירופי הצביע: סוף עידן הכלובים

יוני 2021

 

הפרלמנט האירופי אישר ברוב מוחץ (558 תומכים לעומת 37 מתנגדים ו-85 נמנעים בלבד) יוזמה אזרחית, שחתמו עליה 1.4 מיליון אזרחים מרחבי האיחוד, לקידום חקיקה שתשים סוף לעידן הכלובים במשקים המתועשים. לפי התוכנית, תאריך היעד שמציע הפרלמנט לאיסור הכלובים הוא 2027, והאיסור יחול גם על מוצרים המיובאים לאיחוד האירופי.

 

לפוסט

ארה"ב: יוטה אוסרת על כליאת תרנגולות בכלובים

מרץ 2021

 

גם מדינת יוטה מצטרפת לשורת המדינות שאוסרת על כליאת תרנגולות בכלובים, והיא המדינה השמינית בארה"ב שמקדמת את הוצאת הכלובים מחוץ לחוק.

 

לפוסט

הכנסת קבעה: מחצית מהמכסות שיוקצו יהיו ללולים ללא כלובים

דצמבר 2020

 

נציגי אנימלס השתתפו בדיון סוער בוועדת הכלכלה על הגדלת מכסות הביצים, הביעו התנגדות להקצאת מכסות נוספות ללולי כלובים ודרשו לגבש מדיניות שתעודד מעבר ללולים ללא כלובים, שבהם התרנגולת יכולה לפחות לדרוך על הקרקע ולהתעופף מעט. לבסוף הוועדה החליטה שמחצית מהמכסות החדשות שיוקצו תהיה ללולים ללא כלובים. הצעד יקל על סבלן של חלק מהתרנגולות, אולם התקנות עדיין נותנות תמריצים ללולי כלובים.
ח"כים רבים נלחמו בנחישות כדי להשמיע את קולם של בעלי החיים: עמית הלוי, שרן השכל, תמר זנדברג, יוראי להב הרצנו, אסנת מארק, אריאל קלנר ויו"ר הוועדה חה"כ יעקב מרגי. בדיונים קודמים בנושא פעלו גם חה"כ אלי אבידר, מיקי חיימוביץ', אימאן ח'טיב יאסין, עידן רול ואנטאנס שחאדה.

 

לפוסט

סקר גיאוקרטוגרפיה: 89% מהישראלים חושבים שישראל צריכה לאסור על לולי כלובים

דצמבר 2020

 

סקר שנערך בהזמנת אנימלס ע"י מכון גיאוקרטוגרפיה מצא תמיכה גורפת של הישראלים במאבק: 94% סבורים כי הממשלה צריכה לפעול כדי להפחית את הפגיעה בבעלי החיים במשקים המתועשים; 93% מסכימים עם האמירה "כליאה של בעלי חיים בכלוב צפוף לכל חייהם זו התעללות"; 95% תומכים בכך שבמסגרת הרפורמה המתוכננת לבנייה מחדש של לולים בתעשיית הביצים במימון ציבורי ייבנו לולים ללא כלובים ו-89% מאמינים שישראל צריכה לאסור על לולי כלובים, כשרובם (79%) חושבים לא רק שצריך לאסור על לולי כלובים, אלא שישראל צריכה לאפשר רק לולים ללא כלובים עם יציאה לחצר.

 

לכתבה בישראל היום

 

לפוסט

לפוסט

הצעת חוק לסימון ביצים: סוף להטעיית הצרכנים 

נובמבר 2020

 

הצעת חוק חדשה שמוביל ח"כ עוזי דיין (ליכוד) אליה הצטרפו חה"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו), תמר זנדברג (מרצ) ומרב מיכאלי (העבודה) מבקשת לשים סוף להטעיית הצרכנים שיוצרת תעשיית הביצים: ציורים של תרנגולות שמחות בשדה על קרטוני הביצים חצילים כמו "ביצי משק" על אריזות ביצים שהגיעו מלולי כלובים. הצעת החוק מבקשת לחייב לסמן אם הביצים הגיעו מלול כלובים או לול ללא כלובים.

 

לפוסט

צ'כיה אוסרת על לולי כלובים

נובמבר 2020

 

הפרלמנט הצ'כי הצביע בעד איסור כליאת תרנגולות בכלובים, ובכך מצרף את המדינה לרשימה ההולכת ומתארכת של מדינות שמוציאות את הכלובים מחוץ לחוק.

 

לפוסט

שר החקלאות: "פועל להעביר את כל ענף הלול ללולי מעוף וחופש"

אוגוסט 2020

 

שר החקלאות אלון שוסטר הצהיר שהוא רוצה להעביר את תעשיית הביצים בישראל ללולים ללא כלובים, אבל שמשרד האוצר לא נותן לו תקציב. אולם, תקנות המכסות שמבקש משרד החקלאות להתקין אינן דורשות שינוי תקציבי, וטיוטת התקנות שניסח משרד החקלאות מאפשרת הגדלת המכסות גם בלולי כלובים.

 

לכתבה בגלובס

 

לפוסט

משרד החקלאות מבקש להגדיל את המכסות ללולים 

אוגוסט 2020

 

משרד החקלאות מתכנן לתת תוספת למכסות הביצים, כולל ללולי כלובים, מה שבפועל עלול לאפשר ללולנים לדחוס עוד תרנגולות בכלובים הצפופים ממילא.

 

לכתבה בישראל היום

 

לפוסט

בזכות לחץ ציבורי: נבלם ניסיון להעביר 100 מיליון ש"ח למימון לולי כלובים 

אוגוסט 2020

 

במסגרת תקציב להתמודדות עם משבר הקורונה, הממשלה ביקשה להעביר 100 מיליון ש"ח לבניית לולים חדשים בתעשיית הביצים, כולל לולי כלובים. הלחץ הציבורי שהובילה אנימלס הצליח, והתקציב עבור בניית לולים הושמט.

 

לכתבה ב-ynet

 

לפוסט

קולורדו בארה"ב אוסרת על כליאת תרנגולות בכלובים

יולי 2020

 

מדינת קולורדו הצטרפה למגמה ואוסרת על כליאת תרנגולות בכלובים ועל מכירת ביצים מלולים בהם התרנגולות החוזקו בכלובים. מדובר במדינה השביעית בארה"ב שאוסרת על לולי כלובים.

 

לפוסט

מדינת מישיגן אוסרת על לולי כלובים

נובמבר 2019

 

מישיגן (ארה"ב החליטה לאסור על החזקת תרנגולות בכלובים ועל מכירת ביצים מלולים בהן התרנגולות מוחזקות בכלובים.

 

לפוסט

אזרחי האיחוד האירופי דורשים: סוף עידן הכלובים 

ספטמבר 2019

 

יוזמה אזרחית שקוראת לשים סוף לכלובים הוגשה לנציבות האירופית במסגרת הליך המאפשר לאזרחי אירופה להיות מעורבים בחקיקה. כדי להניע את ההליך נדרשות חתימות של מיליון אזרחים, והיוזמה הוגשה עם 1.6 מיליון חתימות.

 

לפוסט

התחייבות ממשלתית ללולנים: 340 מיליון ש"ח לבניית לולים חדשים

אוגוסט 2019

 

בעיתון דה-מרקר דווח כי ראש הממשלה ושר האוצר החליטו להעביר לתעשיית הביצים 340 מיליון שקל לבניית לולים חדשים, במתווה שמאפשר בניית לולי כלובים.

 

לפוסט

מדינת אורגון בארה"ב אוסרת לולי כלובים

אוגוסט 2019

 

אורגון החליטה לאסור בחוק כליאת תרנגולות בלולי כלובים וגם על מכירת ביצים שהוטלו בלולי כלובים.

 

לפוסט

וושינגטון אוסרת על כליאת תרנגולות בכלובים ומכירה של ביצים מלולי כלובים

מאי 2019

 

מדינת וושינגטון בארה"ב העבירה חקיקה לאיסור על כליאת תרנגולות בלולי כלובים וגם על מכירת ביצים שהגיעו מלולים בהם התרנגולות מוחזקות בכלובים.

 

לפוסט

כנס הבחירות "חיה פוליטית" : יש לקדם מעבר ללולים ללא כלובים

מרץ 2019

 

בכנס לקראת הבחירות לכנסת ה-21, שיזמו אנימלס ו-ויגן פרנדלי, השתתפו מועמדים מכל הקשת הפוליטית שהסכימו: יש לאסור על כליאת תרנגולות בכלובים.

תחקיר אנימלס וסנטיאנט - החיים של תרנגולות בכלובים 

דצמבר 2018

 

מצלמות שהוסתרו ע"י תחקירני עמותות אנימלס וסנטיאנט בלולי תרנגולות תיעדו את הצפיפות הקשה ואת רגעיהן האחרונים של התרנגולות שנשלחו לחשמול במכונה.

 

לכתבה ב-ynet

ח"כים קוראים למעבר ללולים ללא כלובים

דצמבר 2018

 

נציגי מרכז המחקר והמידע של הכנסת הציגו בוועדת החינוך של הכנסת נתונים שמראים שבעוד שבעולם אוסרים על כליאת תרנגולות בכלובים, ישראל נשארת מאחור. חברי הכנסת דן סידה, יעל כהן פארן ויעל גרמן יצאו נגד השימוש בכלובים וקראו לפעול למעבר ללולים ללא כלובים. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, הבטיח לקדם תקנות בעניין.

 

לפוסט

המאבק הצליח - הרפורמה לא נכנסה לחוק ההסדרים

ינואר 2018

 

בעקבות הלחץ הציבורי, הרפורמה למימון לולי כלובים לא נכנסה לחוק ההסדרים.

הפגנה מול ישיבת הממשלה בזמן הדיון בחוק ההסדרים

ינואר 2018

 

אנימלס הובילה מחאה מול ישיבת הממשלה - בזמן הדיון בחוק ההסדרים, במסגרתו ביקשו משרדי החקלאות והאוצר להעביר את הרפורמה. 

 

לפוסט

 

המחאה בשטח: מול ביתו של שר האוצר ומול משרד האוצר

ינואר 2018

 

המחאה הציבורית בהובלת אנימלס ממשיכה ומגיעה גם לחיפה, מול ביתו של שר האוצר, משה כחלון, ואל משרד האוצר בירושלים.

 

לכתבה במעריב 

 

לפוסט

משרדי החקלאות והאוצר מבקשים להוציא לפועל את הרפורמה לבנייה מחדש של הלולים 

ינואר 2018

 

משרדי האוצר והחקלאות החליטו לחדש את הרפורמה לבנייה מחדש של מרבית הלולים בתעשיית הביצים בישראל, באופן שמאפשר בניית לולי כלובים. היקף התקציב מכספי ציבור שמוקצה הוא 340 מיליון ש"ח, זאת במסגרת חוק ההסדרים ל–2019. הרפורמה אושרה על ידי הממשלה כבר ב–2007 אך היא לא יצאה לפועל, בין היתר בעקבות עתירת אנימלס לבג"ץ, שקבע שלא ניתן לקדם את הרפורמה ללא תקנות לפי חוק צער בעלי חיים באשר לתנאים שבהם יחיו התרנגולות. 

 

לכתבה בדה מרקר

 

לכתבה בכלכליסט

 

לראיון של דוברת אנימלס, שירה הרצנו, ברשת ב'

 

לטור של אורנה בנאי בידיעות אחרונות

 

לטור של עו"ד יוסי וולפסון בהארץ