צילום: Jo-Anne McArthur / Animal Equality

האמת מאחורי ביצי "חופש"

האם לקנות "ביצי חופש" ו"ביצים אורגניות"?

כמעט בכל סופרמרקט ניתן להיתקל כיום באריזות של "ביצי חופש" ו"ביצים אורגניות". האם התרנגולות שמטילות את הביצים הללו זוכות לחיים טובים? סקירה קצרה על ההבדל ביניהן לבין ביצים רגילות - והשורה התחתונה.

מהן בכלל ביצי חופש וביצים אורגניות?

רק כארבעה אחוזים מכלל הביצים שנמכרות בישראל הן "ביצי חופש" ו"ביצים אורגניות". מדובר בביצים היחידות שניתן לקנות בסופרמרקט, שלא הוטלו על-ידי תרנגולות הכלואות בכלובי סוללה, שבקושי מאפשרים להן לזוז. "ביצי חופש" עומדות בתקנים של "חי משק" - העמותה למען חיות המשק, שקובעים סטנדרטים בסיסיים להחזקת התרנגולות. "ביצים אורגניות" עומדות גם הן בסטנדרטים דומים. הן את לולי ה"חופש" והן את הלולים האורגניים נכנה כאן בקצרה "לולים ללא כלובים". שימו לב: ביצים אחרות, שאין עליהן סימן פיקוח של הארגונים הנ"ל, אך מתהדרות בשמות כגון "ביצי משק" או באיורים בהם נראות תרנגולות משוטטות באחו, מטעות את הצרכנים, כיוון שהן מגיעות מתרנגולות שחיו בכלובי סוללה רגילים ואכזריים.

איך "לולי חופש" ולולים אורגניים פחות אכזריים?

באילו מובנים אין שום הבדל בין ביצים ללא כלובים לביצים רגילות?

אז מה השורה התחתונה?

ברור שלולים ללא כלובים הם פחות פוגעניים מלולים רגילים. הם פחות צפופים, מאפשרים לתרנגולות ללכת ולהתעופף, יש להן קצת יותר פרטיות כשהן מטילות, קצת פחות משעמם להן ולא מרעיבים אותן. לכן אם אדם קונה ביצים - הביצים הרגילות, מלולי כלובים, הן בוודאות האפשרות הגרועה יותר.

אבל אם אכפת לכם מבעלי חיים, רצוי שתימנעו גם מביצים שמגיעות מלולים ללא כלובים, כי גם בשביל לייצר "ביצי חופש" או ביצים אורגניות משמידים אפרוחים זכרים, חותכים לתרנגולות את המקור, גורמים להן להטיל בכאב ביצה חדשה מדי יום, לא מאפשרים להן להזדווג ולגדל אפרוחים, והורגים אותן באמצעות מכת חשמל לאחר שנתיים.

אל תתבלבלו: "לולי חופש" ולולים אורגניים הם משקים מתועשים לכל דבר, ובדומה ללולי כלובים ולשאר המתקנים של תעשיות המזון מן החי - הם נועדו לגרוף רווח כלכלי מניצול בעלי חיים, תוך פגיעה מהותית ברווחתם.

האמת המשמחת היא שלא קשה להימנע מצריכת ביצים בכלל. בכל מתכון שכולל ביצים, בין אם זו חביתה, עוגה או פשטידה- אפשר בקלות להחליף אותן ברכיבים אחרים. וגם אם מחפשים לקנות או להזמין מוצרים מוכנים כאלה, אפשר למצוא אותן בשפע של מסעדות וחנויות.

צריכים עזרה? מוזמנים להירשם לאתגר 22, חינם!

תעשיית הביצים בסרטונים

6 סודות של תעשיית הביצים

החיים בתעשיית הביצים בחצי דקה

אפרוח נולד

ביצים - לא מה שחשבת