גזר דין בפרשת ההתעללות בכבשים בקיבוץ גבע

גזר דין בפרשת ההתעללות בכבשים בקיבוץ גבע

במהדורה המרכזית של כאן 11 דיווחו על גזר הדין בפרשת ההתעללות בכבשים בקיבוץ גבע שנחשפה בתחקיר אנימלס לפני ארבע שנים. שני עבריינים קיבלו עונשי מאסר על תנאי, וקנסות בגובה 30-40 אלף ש"ח, מהגבוהים שהוטלו על עבירות התעללות בבעלי חיים. הקיבוץ, הבעלים של הדיר, הצליח לחמוק מאחריות. מה שבטוח זה שבשביל הטלה שרק נולד, שלא זכה אפילו לטעום מהחלב שמיועד לו וזרקו אותו לזבל לגסוס כאילו שהוא מוצר פגום על פס ייצור, שום עונש לא יעזור.

מצלמות בבתי מטבחיים ומשחטות: בג"ץ מגלגל את האחריות לשר הבא

השבוע היינו בבג"ץ בדיון בעתירה שהגשנו יחד עם החברים בתנו לחיות לחיות. בעתירה ביקשנו מבג"ץ להורות למשרד החקלאות להוציא לפועל תוכנית של שר החקלאות בעצמו להתקין מצלמות אבטחה בכל בתי המטבחיים והמשחטות, שישדרו למרכז בקרה ארצי. לצערנו, בג"ץ לא קיבל את העמדה שלנו.

המצב הוא כזה: בעקבות התחקירים שלנו, שחושפים שוב ושוב התעללות בבעלי חיים ומעוררים סערה ציבורית, כבר ב-2015 (!) התחייב שר החקלאות דאז להתקין מצלמות מעקב בכל בתי המטבחיים והמשחטות בישראל אבל כעבור קרוב ל-6 שנים, התכנית לא יצאה לפועל. למה? כנראה שלפקידים במשרד החקלאות לא כל כך מתחשק ליישם את התוכנית הזאת. הם תכננו לעשות "פיילוט וולנטרי" אבל – הפתעה הפתעה – המשחטות לא מתנדבות כדי שיפקחו עליהן, וזה לא הצליח. מיליוני שקלים הושקעו בתכנית, אבל תוצאות בשטח – אין. הם אומרים שאולי, מתישהו, זה יקרה. בג"ץ אמר שהוא מצפה משר החקלאות הבא לטפל בנושא. עד אז, הפס הנע של המשחטה ימשיך לנוע בלי עין משגיחה.

העתירה הוגשה על רקע תחקיר ששודר בחדשות ערוץ 2, שחשף התעללות בבית המטבחיים חיפה. אנחנו נחסוך מכם כאן את התזכורת לממצאים החמורים שתועדו שם. תוכלו לקרוא אותם כאן: