מה משותף לחואקין פיניקס, הוליווד וזכויות בעלי חיים?

מאת: שירה הרצנו, דוברת עמותת אנימלס

 

בתעשייה ההוליוודית הנוצצת, השחקן חואקין פיניקס בולט במודעות החברתית הגבוהה שלו. מי שהתעקש לצאת נגד הזרם וללבוש את אותה חליפה לכל הטקסים ממניעים אידיאולוגיים, ובין קבלת הפרסים יצא לפעילות שטח למען בעלי חיים, המשיך בדרך גם בנאום הזכייה שלו בטקס האוסקר. שירה הרצנו, דוברת אנימלס, צפתה בנאום הזכיה המרגש וכמו רבים, לא נותרה אדישה.

בטקס האוסקר האחרון (פברואר 2020), בין שלל נאומי הזכייה בפרס היוקרתי, נאום אחד בלט במיוחד. חואקין פיניקס, שכצפוי זכה בפרס השחקן הראשי על הביצוע המבריק שלו בסרט "ג'וקר", המשיך את הקו שאפיין את נאומיו בכל עונת הפרסים, וניצל את הבמה כדי לדבר על החלשים ביותר:

"חשבתי הרבה על כמה מהסוגיות הבוערות שאנו ניצבים בפניהן. ואני חושב שלפעמים אנו מרגישים, או שגורמים לנו להרגיש, שאנחנו תומכים במטרות שונות. אבל אני רואה מכנה משותף. בין אם אנחנו מדברים על אי שוויון מגדרי, גזענות או זכויות של להט"ביים או בעלי חיים, אנחנו מדברים על המלחמה באי צדק. אנחנו מדברים על המלחמה ברעיון של אומה אחת, עם אחד, גזע אחד, מגדר אחד או מין אחד שיש לו הזכות לשלוט ולהשתמש ולפגוע באחר בלי להתמודד עם ההשלכות. אני חושב שרבים מאתנו הפכו מנותקים מהעולם הטבעי. רבים מאתנו מחזיקים בהשקפת עולם אגוצנטרית, ואנחנו מאמינים שאנחנו מרכז היקום. אנחנו בוזזים את משאבי הטבע ומרגישים שיש לנו את הזכות להפרות מלאכותית פרה, לגנוב לה את התינוק, למרות שאי אפשר לטעות בדמעות הצער שלה, ואז אנחנו לוקחים את החלב שלה, שהיה אמור להזין את העגל, ושמים אותו בקפה או בדגני הבוקר שלנו.
אנחנו חוששים מהרעיון של שינוי אישי, כי אנחנו חושבים שזה דורש קורבן אישי, ויתור. אבל בני אדם הם במיטבם כשהם נדרשים להיות יצירתיים וחדשניים, ואנחנו יכולים ליצור ולפתח מערכות שיטיבו עם כל בעלי החיים ועם הסביבה. הייתי נבל כל חיי. הייתי אנוכי, אכזרי לעתים. היה קשה לעבוד איתי, ואני אסיר תודה על כך שרבים מכם כאן באולם נתתם לי הזדמנות שנייה. אני חושב שאנחנו במיטבנו כאשר אנחנו תומכים אחד בשני. לא כשאנחנו מבטלים האחד את האחר בשל טעויות העבר, אלא כאשר אנחנו עוזרים זה לזה לצמוח. כשאנחנו מחנכים אחד את השני, כאשר אנחנו מדריכים אחד את השני אל עבר שיפור, זו האנושות במיטבה.
כשהוא היה בן 17, אחי כתב את המילים האלה בשיר: 'רוץ באהבה אל ההצלה, והשלום יבוא בעקבותיך".

בפשטות וברגישות, חואקין מבטא את הרעיון לפיו אין בני אדם טובים ובני אדם רעים. אכזריות ואנוכיות קיימות בכולנו. חמלה ואהבה קיימות בכולנו. ואנחנו, יש לנו לא רק את היכולת אלא גם את הזכות לבחור.

לא פעם, כשאנשים שומעים שאני טבעונית, הם מגיבים ב"כל הכבוד". תמיד התגובה הזו מעוררת בי אי נוחות. כאילו שטבעונות דורשת כוחות מיוחדים, כאילו שמדובר בהישג ייחודי. אמנם, הדרך לטבעונות עשויה להיות פשוטה עבור חלקנו ומאתגרת עבור אחרים, אבל בבסיסה אינה דורשת כוחות מיוחדים, והיא לא הישג ייחודי. הבחירה לעשות שינוי בחיינו כדי להתחשב באחרים, הבחירה לפעול למען עולם טוב יותר, הבחירה בין אכזריות ואנוכיות אל מול חמלה ואהבה, היא בחירה שיש לכולנו. ובכל בוקר יש לנו הזדמנות לבחור מחדש.

https://www.youtube.com/watch?v=LUllIT8rCj4
נאום הזכייה של חואקין פיניקס בטקס האוסקר